Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Król Lew znowu w kinach!

Zapraszamy do dyskusji o nowej wersji w temacie KRÓL LEW 2019.
Mamy także cały dział poświęcony temu wydaniu. :)

#1 01.11.2013 10:52

Carissime
Pomocna Dłoń
Data rejestracji: 01.09.2013
Liczba postów: 1,980

Halloween - Fajne?

Co myślicie o Halloween? Czy jest fajne? Czy wolicie obchodzić Polskie Święto Zmarłych?

#2 01.11.2013 11:05

Ognik
Fan TLK
Data rejestracji: 12.03.2013
Liczba postów: 5,544

Odp: Halloween - Fajne?

Ja wolę obchodzić polskie Święto Zmarłych.

banerit2.png
Gram w FH, IW, DD, LM, IT PL, WS pod nickiem Ognik
Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

#3 01.11.2013 11:06

Carissime
Pomocna Dłoń

A ja Halloween ^^

Dlaczego?
Bo są cukierki ^^'

A poza tym za pięć dni mam urodziny, a Halloween to taki mój przed urodzinowy nastrój :D

#4 01.11.2013 11:13

Maru
[center][img]http://skroc.pl/db628[/img][/center]
Data rejestracji: 10.03.2012
Liczba postów: 5,232

Małpujmy dalej po jankesach. Za niedługo będziemy jeść indyka na święto dziękczynienia i odpalać fajerwerki na 4. lipca.

rainbow-mplz.gif?1rainbow-aplz.gif?1rainbow-rplz.gif?1rainbow-uplz.gif?1

#5 01.11.2013 11:51

Shaia
Użytkownik
Data rejestracji: 26.10.2012
Liczba postów: 746

Z fajerwerkami to raczej przesada. Jak dla mnie Halloween to tylko kolejny pretekst do zabawy, a tej nigdy dość.

#6 01.11.2013 11:53

Carcano
Użytkownik
Liczba postów: 484

Też tolerowałem Halloween, ale chyba dlatego, że lecą nawet fajne filmy a w grach są eventy. No ale banda "dzieci" biegających po okolicy i proszących się o cukierki, a jak nie to rozwalimy ci jajka w domu, lub wydrapiemy coś na drzwiach? Żałosne, żałosne i jeszcze raz żałosne. Zgadzam się z Maru, w Polsce to idiotyzm, całkiem inna tradycja. My mamy inne święto, i je powinniśmy obchodzić.

#7 01.11.2013 12:07

Carissime
Pomocna Dłoń

Ja lubię Halloween za cukierki, te filmy i eventy. No i dynie  :3

#8 01.11.2013 13:33

Maisha
Użytkownik
Data rejestracji: 26.08.2013
Liczba postów: 645

Ja o wiele bardziej lubię Halloween od Święta zmarłych, ogólnie nie lubię chodzić po cmentarzach, mam wrażenie ze czuję wtedy zapach śmierci...

Chodzenie po domach i zbieranie cukierków to dla mnie przyjemność. A eventy w grach z okazji Halloween są jak dla mnie najfajniejsze.

Moje DA.
I remember everything... And it changes nothing! ~Dust
JFuVehTQOmohyWKcfXXS
Bardzo tajemniczy link

#9 01.11.2013 14:19

Crusier
[center][img]https://i.imgur.com/Mp4A5.png[/img][/c
Data rejestracji: 03.02.2009
Liczba postów: 707

Ja tam mam do Halloween obojętny stosunek, bo mnie to w zasadzie nie obchodzi i ja go nie obchodzę, heh. To zupełnie inny klimat od Święta Zmarłych, a jest tuż obok, w którym jednak chodzi o jakaś zadumę, a nie zabawę.

Jestę kucę kucowym sfinksę lise

#10 01.11.2013 15:27

Carcano
Użytkownik
Liczba postów: 484

Halloween to nie nasze święto. Co do Wszystkich Świętych (nie Święta zmarłych,jak napisało to kilka osób) to lubię to święto. Można wtedy odwiedzić groby bliskich, rodzinę w innych miastach. To święto przypomina nam o naszych bliskich zmarłych, natomiast Halloween psuje troszkę sam klimat tego święta. No cóż, taka moja opinia.

Ostatnio edytowany przez Carcano (01.11.2013 15:29)

#11 01.11.2013 17:39

Pinky Panda
Użytkownik
Data rejestracji: 15.07.2012
Liczba postów: 377

A ja nie lubię ani Halloween ani Wszystkich Świętych. Najlepiej niczego nie świętowałabym, ale strach pomyśleć jak ojciec zareagowałby, że nie będę jeździć z rodziną po cmentarzach, bo mi się nie chce.

tumblr_mgip6stizo1rwaj6jo1_500.gif

「彼が死んだ時、私の心も死にました。」

#12 01.11.2013 18:01

Ognik
Fan TLK

Warmik napisał/a:

Co do Wszystkich Świętych (nie Święta zmarłych,jak napisało to kilka osób)

Więc ja może lekko sprostuję i rozwinę moją wypowiedź. Otóż, chodziło mi o Wszystkich Świętych.
A dlatego wolę Wszystkich Świętych, bo jest bardziej polskie. Jeśli chodzi o Halloween, to nie przeszkadza mi zabawa (bo bawić też się trzeba), ale przeszkadza, to co robią, gdy cukierków nie dostaną.

banerit2.png

#13 02.11.2013 16:53

Strzelec Lew
Użytkownik
Data rejestracji: 21.08.2012
Liczba postów: 492

Ja wolę nasz tradycyjny Dzień Wszystkich Świętych. Uważam, że polska tradycja tego święta jest jeszcze nie wszystkim w pełni znana (chodzi mi tu o sposoby obchodzenia w różnych częściach kraju), więc nie potrzebujemy "ściągniętych" z zachodu różnego rodzaju zabaw, jak Halloween.

Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

#14 21.08.2014 21:26

K.O.T
Użytkownik
Data rejestracji: 14.08.2014
Liczba postów: 187

Nie obchodzę Halloween. Nigdy to "święto" nie było nasza tradycją i nie będzie, więc nie czuję potrzeby świętowania cudzych tradycji. Naszego święta Wszystkich Świętych nienawidzę, ale jest ono polska tradycją i idę wtedy na mszę i groby Bliskich.

"Otaczają mnie kretyni…"

#15 15.10.2014 17:17

Ariz
Użytkownik
Data rejestracji: 18.08.2011
Liczba postów: 500

Nie obchodzę święta Halloween. O wiele bardziej wolę Dzień Wszystkich Świętych, bo raz, że to polskie i tradycyjne, a dwa zmarli potrzebują naszej modlitwy i trzeba o nich pamiętać, choćby zapalić świeczkę. Przecież i tak kiedyś podzielimy ich losy i sami będziemy potrzebowali modlitwy.

Za ciebie i mnie..Na krzyża ramionach...Rozpięty był on pan i król...Człowiekiem się stał...I jak człowiek skonał...Z miłością zniósł strach i ból...Każdy grzech...Na krzyżu spłacił...Swoją krwią

Taka jest prawda!

#16 15.10.2014 18:45

wimpy^^
Użytkownik
Data rejestracji: 08.03.2014
Liczba postów: 874

Ja również wolę Wszystkich Świętych. Nie jest to z pewnością moje ulubione święto, jednak uważam, że jest potrzebne, by chociaż raz w roku powspominać sobie naszych bliskich zmarłych. Poza tym, taki oświetlony zniczami cmentarz nocą wygląda bajecznie.

tumblr_nj6drfxPLp1tjsw8vo4_250.gif

#17 15.10.2014 18:54

Swahili
Użytkownik
Data rejestracji: 20.07.2011
Liczba postów: 603

Niby nie obchodzę Halloween, nie licząc halloweenowych eventów w grach. Ale sam klimat tego święta jest świetny. Jeżeli miałabym wybierać między Halloween, a Wszystkich Świętych, nie wybrałabym niczego. Nie lubię dokonywać takich wyborów. Mimo to, Wszystkich Świętych jest ważnym świętem, bo warto czasem wspomnieć zmarłych. Wybaczcie chaotyczną wypowiedź, nie umiem pisać w takich tematach. xD

hydra_by_goldennove-d9lmufy.png

They all will know I bring
the joy of creation

#18 15.10.2014 19:55

Carissime
Pomocna Dłoń

Dobra, rok temu uważałam inaczej, teraz też uważam inaczej.
Teraz to już mi wszystko jedno. Hallowen - lubię za te eventy w grach, słodycze mi zbrzydły. Poza tym i tak nie łażę po domach i nie proszę o cukierki. Wszystkich Świętych też lubię, tak jak mówiła wimpy, za bajeczny wygląd cmentarzu. Poza tym lubię odwiedzać dziadków na cmentarzu i pomodlić się za nich.
Wracając do wyglądu cmentarza w nocy - u mnie to wygląda naprawdę bajecznie, bo mieszkam niedaleko cmentarza. Z okna taki piękny widok na mnóstwo kolorowych kropek na tle ciemnego krajobrazu. Wyglądają niczym cekiny na czarnym płótnie. <3

#19 15.10.2014 20:20

Des
Weteran
Data rejestracji: 06.11.2011
Liczba postów: 1,341

Halloween w mojej okolicy nie jest spopularyzowane, ale to chyba dobrze. Małe dzieci chodzące po polach wieczorem to zły pomysł. Lubie wycinanie dyń i mroczny klimacik, ale to wszystko. Uważam, że nasze święta mają jakiś swój urok, spacery po cmentarzach, wspominanie przodków i kochanych osób których już z nami nie ma. Jedyne co mnie denerwuje to stragany przy cmentarnej bramie! Ludzie, kiedy byłam mała to mi się to podobało, ale teraz... Pozostawia to jakieś takie wrażenie komerchy.

tumblr_nb3g390x5b1t4y72uo1_500.gif
To the stars who listen — and the dreams that are answered.
Sarah J. Maas – A Court of Mist and Fury

scar_fan_stamp_by_konyhyuga_sama-d4ffmmf.gif
deviantArt    Tumbrl

#20 15.10.2014 21:28

Helbi
Renifer
Data rejestracji: 22.04.2011
Liczba postów: 1,085

Wszystko jest ok, dopóki nie jest szkodliwe albo ktoś nie jest przymuszany. Ja się w Halloween nigdy nie bawiłem i nie bawię się. Natomiast podobnie jak Fire Lion miałem okazję zmywać jajka z bramofonu i furtki. Jakim prawem się coś takiego uskutecznia? Następnym razem pofatyguje się do furtki ale żeby sprzedać kopa sążnistego.
My jesteśmy przyzwyczajeni do świąt amerykańskich, bo popkultura jest na nich zbudowana. W ogóle cała idea popkultury pochodzi ze stanów. Niestety idea ta zakłada wyłączenie myślenia i przyjmowanie gotowych produktów. To nam na dobre nie wyjdzie.

O wiele bardziej wolę Wszystkich Świętych. Tak jak już wspomniano za ten klimat spokoju i zadumy oraz za bajecznie rozświetlone cmentarze. Stragany to część tego święta i nie wyobrażałbym sobie go bez nich. Jednakże przyznaję, że od jakiegoś czasu to co się dzieje wokół cmentarzy w te dni to po prostu wielkie targowiska.

2z59cac.gif

#21 16.10.2014 18:25

Ognik
Fan TLK

Helbi napisał/a:

Natomiast podobnie jak Fire Lion miałem okazję zmywać jajka z bramofonu i furtki.

Jeśli można sprostować, to akurat mi to się na szczęście nie przytrafiło XD.

banerit2.png

#22 16.10.2014 21:43

Helbi
Renifer

A ok, tak wywnioskowałem po prostu. Hmmm to w takim razie jestem ciekaw czy ktoś oprócz mnie się z tym spotkał?

2z59cac.gif

#23 16.10.2014 21:50

Ibilis
Administrator
Data rejestracji: 16.10.2010
Liczba postów: 6,471

Helbi napisał/a:

O wiele bardziej wolę Wszystkich Świętych. Tak jak już wspomniano za ten klimat spokoju i zadumy oraz za bajecznie rozświetlone cmentarze. Stragany to część tego święta i nie wyobrażałbym sobie go bez nich. Jednakże przyznaję, że od jakiegoś czasu to co się dzieje wokół cmentarzy w te dni to po prostu wielkie targowiska.

O ile sprzedaż przekąsek (obwarzanki, pańska skórka) jeszcze jakoś zrozumiem... to jak zobaczyłem na cmentarzu (w zeszłym roku) dzieciaki z balonikami (kupionymi już na terenie cmentarza), to doszedłem do wniosku, że chyba już to amerykańskie irlandzkie Halloween ma więcej sensu (choć mało kto pamięta o co w nim chodzi).

Grywałem w FH pod nickiem Ibilis używając presetu.
Avatar by  KujonekZombiVitri madkakerlaken.png

#24 19.10.2014 21:01

Helbi
Renifer

Ib, aż się prosi abyś rozwinął swoją wypowiedź. Bo może właśnie nie wszyscy wiedzą o co kaman z tym Halloween :P Czym by ono nie było, to jednak oceniam to święto na podstawie tego z czym się stykam ze strony ludzi/sklepów/mediów i mam, delikatnie mówiąc, mieszane odczucia.

2z59cac.gif

#25 20.10.2014 20:31

Ibilis
Administrator
Data rejestracji: 16.10.2010
Liczba postów: 6,471

Cóż, nie znam dokładnej historii tego święta, ale opiszę tu wersję z którą się już parokrotnie spotkałem (plus mam ściągę na Wikipedii xD):
W Irlandii mieli przypowieść o Jacku, bardzo chciwym człowieku. Jack spotkał diabła i... postawił mu piwo. Diabeł piwo wypił, a Jack wyskoczył, że nie jest darmowe i że w zamian nie chce trafić do piekła. Diabeł nie miał wyjścia i to mu obiecał. Jackowi się zmarło 31 paździenika. Był zbyt grzeszny by trafić do nieba, diabeł mu obiecał, że go nie przyjmie (a pojęcie czyśćca wprowadzono kilkaset lat później). Jack wybłagał w niebie rzepę, a od diabła kilka żarzących się węgielków i z taką latarnią jego dusza błąka po wieki. W połączeniu z wierzeniami w różnej maści ogniki które owa latarnia (Jack-o-Lantern) przypomina zaraz wymyślono jakieś obrzędy z nią związane (a to, że przejmuje złe dusze a to coś innego) i już tak zostało.

Nazwa pochodzi od... chrześcijańskiego dnia Wszystkich Świętych, które miało przyćmić pogańskie (celtyckie Samhain będące powitaniem zimy i >>świętem zmarłych<< i rzymskie święto Pomony, boginii owoców i nasion) święta które przypadały dzień wcześniej. Ochrzczono je (a przypowieścią o Jacku schrystianizowano) All Hollows Eve (Wigiliwa Wszystkich Świętych) co połączone z ludzkim lenistwem i upraszczaniem wszystkiego dało stopniowo All Hollow' E'en i ostatecznie Halloween.

A zabawy w straszenie i zbieranie cukierków... W XIX wieku to raczej ludzie mieli mniej rozrywek, to jakoś tak (pewnie przez skojarzenia latarni z ognikami) ludzie wpadli na pomysł przebierania się, straszenia etc.
Podsumowując: Święto jest pogańskie, acz widać wyraźnie (choćby legenda o Jacku) próby jego chrystianizacji. Problemy w Polsce zapewne wywołuje fakt, że nie jest to ani święto czysto chrześcijańskie, ani nie wywodzi się z polskich wierzeń przedchrześcijańskich (konkuruje z Dziadami). A skoro "oficjalny" Kościół Szatana (o tym na wiki przeczytałem) ma 31 października jakieś swoje święto, to wiele osób je z Halloween utożsamia.

//Btw. Helbi ten Twój avek a'la "co ja właściwie napisałem" XD//

Ukryta treść

A i pamiętajmy, by odpowiednio uczcić Pana Ciemności:
Trzymając zabawkę Hello Kitty przyczepioną do odwróconego krucyfiksu oglądać My Little Pony siedząc pośrodku pentagramu wymalowanego krwią kozy (używając jej odciętej głowy jako taboretu) mając na sobie koszulkę z liczbą 666 napisaną kolorami tęczy... (oczywiście to wszystko to żart, piszę dla osób które nie domyśliłyby się XD)

Ostatnio edytowany przez Ibilis (20.10.2014 20:32)

Grywałem w FH pod nickiem Ibilis używając presetu.
Avatar by  KujonekZombiVitri madkakerlaken.png

#26 04.10.2017 20:42

Maro
Moderator
Data rejestracji: 06.02.2007
Liczba postów: 443

Widzę, że temat już dawno nie był poruszany ale pozwolę sobie odkopać ponieważ kolejne halloween już niedługo nadejdzie.

Moje zdanie jest takie, że nie powinno się ani tępić ludzi, którzy obchodzą zagraniczne święta, ani nie powinno się przesadzać z obchodzeniem ich. Przechwytywanie tradycji chodzenia po domach i proszenia o cuksy jest bardzo głupie, raz u mnie w małym mieście się w to próbowali bawić. Starsze osoby w ogóle nie rozumiały o co chodzi. Dzieciaki tylko niepokoiły ludzi dookoła.
Halloween w Polsce ma też jakieś dobre strony. Niektórzy ludzie organizują fajne tematyczne imprezy, tworzą dekoracje w Halloweenowym klimacie i dobrze się bawią w swoim gronie. Byłam rok temu na takiej imprezie u koleżanki: porozwieszalysmy pająki, wszyscy się za coś przebrali, pomalowali sobie paszcze. Super sprawa!
Sama bardzo lubię wycinać gęby dyniom, robić lampiony i dekoracje.

Co do Wszystkich Świętych to myślcie o mnie co chcecie ale od kilku lat nie chodzę na groby i nikt już mnie nie próbuje zmuszać ani przekonywać. Po prostu.... Wszyscy zmarli członkowie rodziny to ci których w ogóle nie znałam, i ja wiem że by wypadało, ale nienawidze łazić wieczorem w chłodzie po cmentarzu, a moi rodzice zawsze się pokłócą po drodze o coś.
Jeśli tam byłby ktoś kogo znałam, ceniłam, pamiętałam... To sprawa wyglądałaby inaczej.

#27 04.10.2017 22:23

Nit
Administrator
Data rejestracji: 31.12.2008
Liczba postów: 10,124

Nie powiedziałbym że jest głupie, ale wciąż na to za wcześnie. Dajmy jeszcze kilkanaście lat a będzie to normą. ;)
Mi Halloween nawet się podoba, choć wolałbym gdyby wymieszało się nieco z polską kulturą, np. z Dziadami. :D

Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

#28 04.10.2017 23:25

Maro
Moderator
Data rejestracji: 06.02.2007
Liczba postów: 443

Nit napisał/a:

Nie powiedziałbym że jest głupie, ale wciąż na to za wcześnie. Dajmy jeszcze kilkanaście lat a będzie to normą. ;)
Mi Halloween nawet się podoba, choć wolałbym gdyby wymieszało się nieco z polską kulturą, np. z Dziadami. :D

Ok zapamiętam, Nit chce pić na cmentarzu. Ty zdemoralizowany zwierzu! To co, na nastepnym meecie dziady?

Wiesz co, ja myślę, że "cukierek albo psikus"- szczególnie "psikus" nigdy nie przejdzie w naszej kulturze. Polacy mają taki temperament, że nakopali by żartownisiom jakby ich złapali. Tak jak kilka postów wyżej pisał kiedyś Helbi

Ostatnio edytowany przez Maro (04.10.2017 23:25)

#29 05.10.2017 07:17

Kifu
Użytkownik
Data rejestracji: 21.08.2016
Liczba postów: 75

Ja nie mam nic przeciwko Halloween, a tym bardziej do tego, że przyjechało akurat ze stanów. To normalne, że kultury z czasem się przenikają. Problem zaczyna się wówczas, kiedy elementy święta, które jest jednak u nas obchodzone marginalnie, zostają narzucone komuś, kto niekoniecznie o nim wie lub wie, ale nie ma zamiaru obchodzić. Pisząc o tym mam głównie na myśli łażenie po nocach i zbieranie słodyczy pod groźbą "psikusa". Samo wycinanie dyni czy zabawa we wspólnym gronie jest jak najbardziej spoko ^^

#30 05.10.2017 08:30

Kravariss
Użytkownik
Data rejestracji: 27.09.2016
Liczba postów: 257

Ja nigdy nie rozumiałam, dlaczego niektórzy ludzie uważają Halloween za zagrożenie dla Wszystkich Świętych. To prawda, te dni są tuż obok siebie, ale to wciąż dwa osobne dni, można przecież zarówno obchodzić i Halloween i Wszystkich Świętych. A spotkałam się już z taką postawą, że jedno wyklucza drugie i koniec. Nosz kurczę! Halloween to tylko zabawa, nie przeszkadza żadnym chrześciańskim świętom. Jak mam urodziny kolegi w jeden dzień, a koleżanki w drugim, to idę i na te i na te - i nic się złego nie dzieje.

Ukryta treść

...A w jakim stanie po tym będę to już inna sprawa XD

Hey, is it hot in here or is that just me?

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman