Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 2013-09-08 20:32

Warmik
Użytkownik
Lokalizacja: Będzin
Data rejestracji: 2013-09-01
Liczba postów: 484

Czas honoru

Hejka.
Ogląda ktoś z was na dwójce Czas honoru? Jest to całkiem fajny serial o Polakach, którzy przedostali się na teren kraju z Wielkiej Brytanii(tzw. Cichociemni). Akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, a w 5 i 6 sezonie w czasie terroru Stalinowskiego. Jak dla mnie serial jest świetny, chociaż trochę nie podobał mi się sezon 5, a 6 średnio się zapowiada. A co wy o tym myślicie?

//Dodałem brakującą kropkę. ~Fantlk//

Ostatnio edytowany przez Fantlk (2013-09-09 19:41)


"Jasność tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie, oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Robert Oppenheimer

tOKmh0p.jpg

Offline

#2 2013-09-09 14:38

Shadow
Użytkownik
Lokalizacja: Sicz Zaporoska.
Data rejestracji: 2009-04-20
Liczba postów: 763

Odp: Czas honoru

No ba. Miłujący historię człowiek taki jak ja, nie mógłby tego nie oglądać. ,,Czas Honoru" to dla mnie jeden z najlepszych seriali o tematyce wojennej. Świetna fabuła, interesujący bohaterowie, mistrzowsko ukazane lata niemieckiej okupacji i losy powojenne - do tej pory oglądałam z zapartym tchem. Cieszę się, że producenci zdecydowali się kontynuować serię, bo serial bardzo wciąga, a przy tym trafnie obrazuje jedne z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszej Ojczyzny. Jeśli idzie o muzykę - wielkie brawa dla pana Chajdeckiego. Jego utwory są klimatyczne, nierzadko bardzo wzruszające i niezwykle miło się ich słucha, lecz mimo wszystko pan Krzesimir Dębski i jego muzyka (a także czołówka ,,Tajemnicy Twierdzy Szyfrów") pozostają moim numerem jeden. Gratulacje należą się również aktorom, którzy swoją grą sprawiają, że serial nie jest nudny. Szczególnie spodobał mi się pan Adamczyk w roli SS-Obersturmbannführera Rainera (p. Adamczyka ogólnie uważam za wybitnego aktora. Tylko ze względu na jego wcielenie się w postać cesarza Leopolda I dotrwałam do końca tego plugawego, raniącego i hańbiącego jedną z naszych najwspanialszych wygranych kiczu, jakim jest ,,Bitwa pod Wiedniem", dlatego czuję smutek, gdy widzę go w obecnych reklamach). Za obsadę należy się mocna piątka z plusem.
War, jeśli idzie o sezon 6, może nie będzie tak źle. Przed nami jeszcze 12 odcinków i trzeba być dobrej myśli.  :-D


,,Jestem człowiekiem, który jeśli mówi tak, to jest tak, jeśli mówi nie, to jest nie, a jeśli nie mówię nic, to albo nie mogę, albo nie chcę powiedzieć prawdy." - gen. Władysław Sikorski

Offline

#3 2013-09-09 15:07

Warmik
Użytkownik
Lokalizacja: Będzin
Data rejestracji: 2013-09-01
Liczba postów: 484

Odp: Czas honoru

Co do 6 sezonu może masz rację, ostatni odcinek bardzo mi się podobał. Też uwielbiam pana Adamczyka w tej roli, ale zaciekawił mnie Eryk Lubos, który gra Pułkownika NKWD (może będzie ciekawie).  Muzyka idealnie pasuję do scen, zgadzam się, jest świetna. Obsada jest faktycznie doskonała, ale niestety nie gra już w niej Antoni Pawlicki, a był one dla mnie ulubionym bohaterem.

//Usunąłem niepotrzebną literę. ~Fantlk//

Ostatnio edytowany przez Fantlk (2013-09-09 19:41)


"Jasność tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie, oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Robert Oppenheimer

tOKmh0p.jpg

Offline

#4 2013-09-09 21:42

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czas honoru

Ja, jako osoba interesująca się historią, również oglądam "Czas honoru", a także czytałem obie książki Jarosława Sokoła (współtwórcy scenariusza) pod tym samym tytułem. Uważam, pomimo pewnych błędów i niezgodności historycznych, że jest to najlepsza polska produkcja ostatnich lat podejmująca ten, jakże istotny, rozdział w historii najnowszej Polski. Co więcej, jestem wielce usatysfakcjonowany, że dwie ostatnie serie podejmują tematykę "Żołnierzy wyklętych", która do niedawna była "tabu" i przypominanie jej  było niepoprawne politycznie.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#5 2013-09-10 16:48

Shadow
Użytkownik
Lokalizacja: Sicz Zaporoska.
Data rejestracji: 2009-04-20
Liczba postów: 763

Odp: Czas honoru

Mi również brakuje Janka. W mojej opinii był jedną z ciekawszych postaci w tym serialu i dość szybko udało mu się pozyskać moją szczerą sympatię, ale nie wszystko stracone. W końcu podobno producent ,,Czasu honoru" chce przedstawić w następnym sezonie wydarzenia z okresu powstania warszawskiego, gdzie pojawi się i Janek.

Strzelcze, piszesz o przypominaniu tematyki Żołnierzy Wyklętych... Z cierpiętniczą miną muszę przyznać, że coraz więcej spotykam osób, które w ogóle nie wiedzą, kim ci wspaniali, odważni i oddani Polsce ludzie byli (nie wspominając o jednostkach, które nie znają daty wybuchu II wojny światowej). Być może właśnie ten serial to zmieni, a przynajmniej w jakimś stopniu, z czego bym była niezwykle rada, bo w końcu ci ludzie zasłużyli na kultywowanie pamięci o nich i ich godnych podziwu dokonaniach i poświęceniu.

Tymczasem jeszcze zapytam - czy było coś, co Wam się w tym serialu nie podobało/nie podoba?


,,Jestem człowiekiem, który jeśli mówi tak, to jest tak, jeśli mówi nie, to jest nie, a jeśli nie mówię nic, to albo nie mogę, albo nie chcę powiedzieć prawdy." - gen. Władysław Sikorski

Offline

#6 2013-09-10 17:45

Madame Carotte
Weteran
Lokalizacja: Poznań
Data rejestracji: 2012-05-31
Liczba postów: 2,169
WWW

Odp: Czas honoru

Hmm ... Niewiele mogę powiedzieć, bo oglądałam raptem 2 odcinki z kawałkiem. Jedno jest pewne: podobała mi się scenografia, czułam klimat.

Offline

#7 2013-09-10 20:03

Warmik
Użytkownik
Lokalizacja: Będzin
Data rejestracji: 2013-09-01
Liczba postów: 484

Odp: Czas honoru

Co mi się nie podoba? Hmmm.... cóż nie podoba mi się lekkomyślność bohaterów(chociaż, są może i nawet ciekawsi przez to), fabuła także ładnie zrobiona, ale w pewnych momentach można się trochę pogubić. Nie zmienia to faktu, że to świetny serial.


"Jasność tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie, oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Robert Oppenheimer

tOKmh0p.jpg

Offline

#8 2013-09-12 21:48

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czas honoru

W serialu nie podoba mi się przede wszystkim pominięcie pewnych istotnych wątków (między innymi usunięcie z pierwotnej wersji scenariusza fragmentu opowiadającego o Zbrodni Wołyńskiej), niedociągnięcia pod względem umundurowania i wyposażenia żołnierzy (np. fakt, iż w produkcji Żołnierze Wyklęci chodzą w cywilnych ubraniach z elementami wojskowych sortów odzieżowych. Jest to fałsz, gdyż wiem z lektury książek i wspomnień mojego dziadka (oficera AK, a później NSZ), że bojownicy podziemia antykomunistycznego przykładali szczególną wagę do jednolitego umundurowania, by pokazać, że to oni są prawdziwym Wojskiem Polskim, a nie bandą rabunkową).


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#9 2013-09-15 18:40

Warmik
Użytkownik
Lokalizacja: Będzin
Data rejestracji: 2013-09-01
Liczba postów: 484

Odp: Czas honoru

Rzeczywiście, umundurowanie faktycznie powinno być jednolite, choć powiem szczerze, że nie wiedziałem o tym, dopiero o tym przeczytałem. Zobaczymy co będzie w dzisiejszym odcinku. Nie chcę zakładać nowego tematu, ale słyszeliście o serialu niemieckiej produkcji "Nasze matki, nasi ojcowie" i jakie jest wasze zdanie o nim? Sam oglądałem każdy odcinek i cóż, serial nawet mi się spodobał. Został on jednak skrytykowany, ponieważ przedstawiał antysemityzm polskiego podziemia. Jaka jest wasza opinia o tym serialu?


"Jasność tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie, oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Robert Oppenheimer

tOKmh0p.jpg

Offline

#10 2013-09-17 08:15

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czas honoru

Cóż, mam nadzieję, że nikt się nie pogniewa za ten offtop: ja również oglądałem ten "twór" niemieckiej telewizji. Otóż uważam, że w ten sposób nasi sąsiedzi zza Odry chcieli usprawiedliwić i ukazać jako pokrzywdzonych swoich przodków, którzy zostali "na siłę wrzuceni w wir wojny". Co do samego motywu "antysemickiej" AK: w czasie II wojny światowej Armia Krajowa, jak i uchodzące za nienawidzące Żydów Narodowe Siły Zbrojne (wywodzące się z przedwojennego Obozu Narodowo Radykalnego) nie tylko nie mordowały wyznawców judaizmu, ale i ukrywały ich. Jedyne odnotowane przypadki zastrzelenia wyznawców religii mojżeszowej miały miejsce dopiero w przypadku wydania wyroku przez podziemne Sądy Specjalne (np. AK-owcy likwidowali Żydów wysługujących się Niemcom. Z kolei NSZ-owcy likwidowali prokomunistyczne bandy złożone z uciekinierów z gett, które zajmowały się grabieżą ludności polskiej).

Ostatnio edytowany przez Strzelec (1970-01-01 02:00)


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#11 2013-10-01 15:18

Warmik
Użytkownik
Lokalizacja: Będzin
Data rejestracji: 2013-09-01
Liczba postów: 484

Odp: Czas honoru

Mam pytanie dotyczące ostatniego odcinka:
Kim jest według was recepcjonista z hotelu, w którym przebywa Rainer i Tarkowski?
Dla mojego taty jest to ktoś z Mossadu, ja sam nie wiem, ale bardziej wierzę w to, że jest to jakiś kolaborant z czasów wojny.
Jakie jest wasze zdanie?


"Jasność tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie, oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Robert Oppenheimer

tOKmh0p.jpg

Offline

#12 2015-04-14 20:55

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czas honoru

// "Odkurzę" nieco temat. //

Moje małe podsumowanie całego serialu: według mnie "Czas honoru" jest najlepszą polską produkcją ostatnich lat. Jak na naprawdę mały, w porównaniu z innymi "mega produkcjami' ostatnich lat (niesławna "Bitwa warszawska"), budżet (ciekawostka: środki, przeznaczone na jeden odcinek "Czasu" , były takie same jak na jeden odcinek "Ojca Mateusza") dość realistycznie pokazał historię "cichociemnych" oraz Polski w okresie 2. wojny światowej i pierwszych lat po jej zakończeniu. Ponadto po raz pierwszy poruszono tu tematykę polskiego podziemia antykomunistycznego. Jednak najbardziej rozczarowała mnie ostatnia seria: "Powstanie". Nie zagłębiając się w rażące błędy względem umundurowania i wyposażenia powstańców, jak np. obładowani bronią powstańcy, z których każdy ma broń długą i krótką oraz  ładownice pełne amunicji i granatów (dla porównania: mój dziadek 1. sierpnia wyszedł na czele swej drużyny uzbrojony w pistolet z dwoma magazynkami amunicji, a jego towarzysze mieli tylko po jednym lub dwa granaty). Z kolei scena przejścia kanałami nie oddaje nawet krzty dramatu, jaki się w nich toczył (w serialu kanały przypominają raczej podtopione piwnice w blokach, gdzie woda sięga zaledwie do połowy łydek. W rzeczywistości powstańcy przedzierali się przez owalne tunele, często na czworakach, po piersi zanurzeni w ściekach, często przechodząc po ciałach swych zabitych towarzyszy). Podsumowując, "Czas honoru", mimo wielu nieścisłości, uważam nadal za najlepszą tego typu produkcję ostatnich lat. Serial ten jako pierwszy przybliżył Polakom trudną, ale przecież nie tak odległą, historię naszego kraju.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman