Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#31 2013-04-17 22:40

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

//Niestety, Panie Source, są ludzie, którzy nawet taką tragedię traktują jako elemet politycznych rozgrywek.//

W piątek, 19.04.2013r., obchodzimy 70 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19.04.1943r. na teren tzw. "dużego getta" (z którego wysiedlono już większą część mieszkańców) w Warszawie wkroczyła licząca ponad 2000 żołnierzy (głównie Łotyszy i Ukraińców) niemiecka "grupa specjalna" z zadaniem zgładzenia ostatnich mieszkających tam Żydów. Wkraczające oddziały spotkały się ze zbrjnym oporem ze strony Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, a także mniejszych grup bojowników. W tej trwającej do maja tego samego roku, z góry skazanej na porażkę walce, zginęło ok. 13 000 Żydów, a ocalałą część wywieziono do obozu koncentracyjnego w Treblince. Getto zostało natomiast zrównane z ziemią. W trakcie walk powstańców wsparło kilka grup Armii Krajowej oraz komunistycznej Gwardii Ludowej.

Co ciekawę, na świecie powstanie w getcie warszawskim jest utożsamiane z powstaniem warszawskim i traktowane jako jedno wydarzenie.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#32 2013-04-24 01:13

Mamao(Kiara 0)
Administrator
Lokalizacja: Stado L.Z. v. 3.0
Data rejestracji: 2007-02-04
Liczba postów: 6,566
Autor/ka awatara: Carotte
Mów mi: Mamo ;P
Wiek postaci: młoda dorosła
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

... co dowodzi nieznajomości polaków własnej historii.
U mnie w szkole była z tej okazji chyba specjalna akademia nawet no i wszystkie gazetki na ścianach...

Offline

#33 2013-04-29 08:26

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

W najbliższy piątek, 3.05.2013r., obchodzimy dwie rocznice:
-222 rocznicę uchwalenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791r. Była to druga na świecie, a pierwsza w Europie, spisana konstytucja. Uchwalona przez Sejm Czteroletni ustawa regulowała prawo w ówczesnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, a także znosiła mające zgubny wpływ na państwo instytucje (np. liberum veto, czyli możliwość zerwania sejmiku przez jednego szlachcica). Niestety, wprowadzenie konstytucji nie uchroniło Polski przed rozbiorami;
-92 rocznica wybuchu 3 powstania śląskiego. W nocy z 2/3 maja 1921r. mieszkańcy Górnego Śląska po raz trzeci chwycili za broń (powstania w 1919r. i 1920r. zostały szybko stłumione). W trwających do czerwca ciężkich walkach z wojskami niemieckimi Polakom udało się zdobyć wschodnią część Śląska, która na mocy przeprowadzonego plebiscytu, 14.07.1922r. stała się częścią Rzeczpospolitej.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#34 2013-05-04 16:42

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Strzelec Lew napisał/a:

Niestety, wprowadzenie konstytucji nie uchroniło Polski przed rozbiorami;

Nie uchroniło, bo Konstytucja została wprowadzona o kilka lat za późno, gdy już szlachta zaczęła "niszczyć" kraj.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#35 2013-05-07 12:15

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

//Owszem, gdyż Rzeczpospolita została w znaczący sposób osłabiona przez "demokrację szlachecką", a w polityka wewnętrzna naszego kraju zależała w dużej mierze od naszych sąsiadów."

Jutro, 8.05.2013r., będziemy obchodzić 68 rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. 8.05.1945r. na gruzach Berlina został podpisany przez przedstawicieli resztek wojsk III Rzeszy akt bezwarunkowej kapitulacji. Walki toczyły się jednak nadal pomiędzy USA a Japonią. Dopiero zrzucenie bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki ostatecznie złamało wolę walki Japończyków i 2.09.1945r. podpisali oni akt bezwarunkowej kapitulacji.
II wojna światowa pochłonęła ponad 55 000 000 istnień ludzkich oraz doprowadziła do niemal całkowitej zagłady Żydów w Europie. Polska straciła ponad 5 000 000 swoich obywateli i na 44 lata znalazła się pod sowiecką "opieką".


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#36 2013-05-15 08:17

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

W sobotę, 18.05.2013r., będziemy obchodzić 69 rocznicę zdobycia przez Polaków klasztoru na Monte Cassino. 18.05.1944r. po trwających od stycznia ciężkich walkach o wzgórze klasztorne, w których brały udział wojska między innymi Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady i sił Wolnych Francuzów, żołnierzom II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa udało się przełamać opór jednostek niemieckich, dzięki czemu Alianci otworzyli sobie drogę na Rzym. Był to niezwykle ważny sukces, nie tylko pod względem taktycznym, ale i propagandowym, gdyż położył on kres oskarżeniom sowieckiej propagandy, która zarzucała ewakuowanej z ZSRR armii gen. Andersa niechęć do podejmowania walki. Ogółem bitwa o masyw Monte Cassino przyniosła śmierć ok. 74 000 żołnierzy oby stron, z czego ok. 1100 stanowili Polacy.
"Przejdą lata i wieki przeminą,
Pozostaną ślady dawnych dni...
I wszystkie maki na Monte Cassino
Czerwieńsze będą, bo z polskiej wzrosną krwi."


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#37 2013-05-15 13:22

Mamao(Kiara 0)
Administrator
Lokalizacja: Stado L.Z. v. 3.0
Data rejestracji: 2007-02-04
Liczba postów: 6,566
Autor/ka awatara: Carotte
Mów mi: Mamo ;P
Wiek postaci: młoda dorosła
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Piękna rocznica i piękne miejsce - byłam na Monte Cassino, polski cmentarz wywiera wielkie wrażenie. Ciężko się nie wzruszyć.

Offline

#38 2013-06-03 08:24

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Jutro 4.06.2013r. będziemy obchodzić 24 rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce od czasu wybuchu II wojny światowej. 4.06.1989r. na mocy postanowień dokonanych na obradach tzw. "Okrągłego Stołu" w Polsce (wówczas jednym z europejskich satelitów...znaczy się "sojuszników" ZSRR) odbyło się pierwsze częściowo wolne głosowanie do Sejmu (65% mandatów przysługiwało przedstawicielom Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i prorządowych organizacji) i całkowicie wolne do Senatu. Były to pierwsze takie wybory w jednym z państw należących do komunistycznego "bloku wschodniego".


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#39 2013-07-04 20:58

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Z uwagi na wakacje i prawdopodobny brak możliwości bieżącego uzupełnieniania wiadomości o zbliżających się rocznicach podaję te najważniejsze:
-15 lipca obchodzimy 603 rocznicę bitwy pod Grunwaldem;
-1 sierpnia to 79 rocznica wybuchu powstania warszawskiego;
-15 sierpnia to 93 rocznica zwycięskiej dla Polaków bitwy z bolszewikami pod Warszawą.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#40 2013-11-11 01:47

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

//Trochę późno, ale ważne, że w ogóle napisałem.//
Dzisiaj (11 listopada) jest bardzo ważne święto narodowe - Święto Niepodległości. 95 lat temu (11 listopada 1918 roku) Polska po wielu latach odzyskała niepodległość.

Pamiętajmy o tym!


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#41 2014-04-26 10:56

Warmik
Użytkownik
Lokalizacja: Będzin
Data rejestracji: 2013-09-01
Liczba postów: 484

Odp: Czy o tym pamiętacie?

//Odkopię temat.//
Dzisiejszy dzień zapoczątkował śmierć tysięcy ludzi (jak nie dziesiątek tysięcy). Dziś mija 28 lat od wybuchu elektrowni atomowej w Czarnobylu.


"Jasność tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie, oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Robert Oppenheimer

tOKmh0p.jpg

Offline

#42 2014-05-01 20:43

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Dziękuję bardzo wszystkim, którzy uzupełniają temat o daty, których nie zamieściłem. Nie piszę o świętach, których daty zostały już raz wpisane, gdyż mija się to z celem i nie chciałbym być posądzony o "nabijanie" w ten sposób większej ilości napisanych postów


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#43 2014-06-09 14:03

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Tak w ogóle, to bardzo fajnie, że ten temat założyłeś. O wielu rocznicach nigdy wcześniej nie wiedziałem.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#44 2014-06-19 20:52

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

"Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie ma prawa do przyszłości".
marsz. Józef Piłsudski


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#45 2014-08-31 21:19

K.O.T
Użytkownik
Data rejestracji: 2014-08-14
Liczba postów: 187

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Jutro jest 75 rocznica wybuchu II WŚ. Jak uczcicie pamięć bohaterów wojennych? U mnie w szkole na pewno będzie apel, a ja osobiście odmówię modlitwę w intencji ofiar wojny. A niedawno była 70 rocznica Powstania Warszawskiego. W sumie nadal jest obchodzona, bo powstanie trwało 3 miesiące. Byliście na jakichś obchodach w związku z tym? Ja nie, ale pamiętałam o tym wydarzeniu, choć nie obchodziłam tego jakoś specjalnie.


"Otaczają mnie kretyni…"

Offline

#46 2014-09-01 12:57

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

U mnie w mieście obchody rocznic są tylko dwa razy w roku, więc nie uczestniczę.
A apelu takiego konkretnie na ten temat w szkole nie było. Było tylko wspomniane, że dzisiaj jest rocznica.
Ale to wszystko nie zmienia faktu, że pamiętam o tym.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#47 2015-01-31 22:02

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Wiem, że już po fakcie, ale 27.01 mieliśmy 70. rocznicę "wyzwolenia" obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Co do tegorocznych obchodów tego wydarzenia: doprawdy nadal nie mogę uwierzyć w fakt, iż na uroczystości zaproszono wnuczka komendanta obozu, a pominięto córkę rtm. Pileckiego. A jakie jest Wasze zdanie co do zaistniałej sytuacji?


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#48 2015-01-31 22:29

Maru
[center][img]http://skroc.pl/db628[/img][/center]
Data rejestracji: 2012-03-10
Liczba postów: 5,190

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Mogę to podsumować tym:
1422463576_91hwat_600.jpg

Jak widać Niemcom i im pochodnym coraz bardziej zależy na zrzuceniu winy za Holocaust na kogo popadnie. Zresztą sami siebie oczyszczają tłumaczeniem, że "Holocaust to dzieło nazistów, a nie Niemców".


rainbow-mplz.gif?1rainbow-aplz.gif?1rainbow-rplz.gif?1rainbow-uplz.gif?1

Offline

#49 2015-05-29 10:41

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

// Odświeżę nieco temat. //

Dziś, 29. maja, obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. Jest to dość "młode" święto (ustanowione w 2012r.). Wiem, że ma niewiele związanego z historią, a udział naszych żołnierzy w międzynarodowych misjach nie cieszy się poparciem wsród społeczeństwa, ale ludziom, którzy poświęcili swe zdrowie, a niekiedy życie, w imię przysięgi składanej Polsce należy się szacunek i wsparcie.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman