Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 2009-09-23 08:59

Axel
Użytkownik
Lokalizacja: Biłgoraj
Data rejestracji: 2009-09-22
Liczba postów: 310
WWW

Opowieści z Narnii - Symbolika

Chciałam poruszyć temat symboliki opowieści z Narnii. Opowiadałam o tym na maturze, i nie wiem czy wiecie, ale autor serii był upartym ateistą. Nawrócił się jednak przy okazji "Narnii..." Co do symboli, to słyszeliście, że...:

Aslan - Jest lwim wcieleniem/odpowiednikiem Chrystusa - zauważcie, jak bardzo zwierzęta (lud) oczekują jego przyjścia, przygotowują się, i wreszcie,  z jaką czcią go traktują. Do tego dochodzi fakt, że Aslan jest również Sędzią, oraz ma niesamowitą moc. - tchnął życie przecież w lodowe figury Wiedźmy. A co Wy na jego "zmartwychwstanie" ? Przecież oddał życie za Narnię.

Kamienny Stół i dziewczynki, martwy Aslan - Krzyż, niewiasty i Chrystus. Nie zauważyliście powiązania?

A w Księciu Kaspianie końcówkę sobie przypomnijcie. Kiedy co niektórzy przechodzili do innej krainy pod okiem Aslana.

Co o tym sądzicie?
UWAGA - Nie wymyśliłam tych teorii.

Offline

#2 2009-09-23 09:45

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Opowieści z Narnii - Symbolika

Tak, czytałem tę serię parę razy (strasznie wciągająca) i to zauważyłem.  Co do Nawrócenia się przy pisaniu - owszem, na początku pisania przez niego książki nie było nawet słowa o Aslanie; dodał go dopiero po jakimś czasie.
Przy okazji - Lewis był przyjacielem Tolkiena, zresztą ten strasznie krytykował go za "Opowieści z Narnii"


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#3 2009-09-23 09:47

Axel
Użytkownik
Lokalizacja: Biłgoraj
Data rejestracji: 2009-09-22
Liczba postów: 310
WWW

Odp: Opowieści z Narnii - Symbolika

Tak? Dlaczego? O_o

Offline

#4 2014-06-13 16:54

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Opowieści z Narnii - Symbolika

Ja tej symboliki tak od razu nie zauważyłem. Ale za którymś razem ten motyw "zmartwychwstania" udało mi się zauważyć.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman