Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 2012-08-31 10:39

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Czy o tym pamiętacie?

Drodzy członkowie Stada!
Jutrzejsza 73 rocznica wybuchu 2 wojny światowej skłoniła mnie do przypomnienia Wam o tym wydarzeniu. Wiem, że na pewno większość z Was o tym pamięta, ale po tym, jak mój kolega, zapytany prze ze mnie o czym opowiada teledysk szwedzkiego zespołu "Sabaton" (link do piosenki:http://www.youtube.com/watch?v=1QL0bXxjqEQ) odpowiedział mi, że o zdobyciu Berlina. Musimy pamiętać o naszej historii i o tych wszystkich, którzy oddali swoje życie dla Polski. Powiedzcie, co o tym sądzicie.
Ku pamięci żołnierzy września 1939:http://www.youtube.com/watch?v=BjZjxYyYvwc



PS: W tym wątku będę również zamieszczał informacje o zbliżających się ważnych dla Polaków dat.


//P.S.P.S. Jeżeli wstawiasz linki to używaj kodu: [url]adres strony[/url ] (tylko bez spacji przed ostatnią klamrą) ~Helbi//


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#2 2012-08-31 23:23

Vita
Virus Szczęścia
Lokalizacja: Lwia Ziemia
Data rejestracji: 2011-07-31
Liczba postów: 1,248

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Święta racja, wiele osób nie zwraca na to uwagi, ale wierzę, że wy wszyscy tutaj nigdy nie zapomnicie o naszej historii!


ocztavici.gifVita
But lovers always come and lovers always go...™›‹™›››‹™‹


Š™‰˜ŒŠŠŠŠ˜‹™Œ                                     
˜Œ˜šŒ˜Œ˜Œ

Offline

#3 2012-08-31 23:59

Helbi
Renifer
Lokalizacja: Lasy Warszawy
Data rejestracji: 2011-04-22
Liczba postów: 1,070
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Popieram, bardzo fajny temat. Dobrze by było, abyś nie tylko Ty zabierał w tej kwestii głos. Mam nadzieję, że jest więcej osób na forum, które tych dat nie zapominają.

A niestety są tu osoby, które widać już zapomniały o pewnych smutnych wydarzeniach i starają się im nadać ton słuszności...


2z59cac.gif

Offline

#4 2012-09-01 11:40

Mazuer
Użytkownik
Lokalizacja: Małopolska/ Górny Śląsk
Data rejestracji: 2011-11-19
Liczba postów: 1,040

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Temat jak najbardziej na miejscu i czasie. Kampania wrześniowa należy do najwaleczniejszych kart naszej historii. Pamiętajmy, że oprócz żołnierzy walczyli także przeciwko najeźdźcom zwykli ludzie a nawet dzieci i młodzież. Wystarczy wspomnieć walki o Wieżę Spadochronową w Katowicach, gdzie przeciwko dywersantom i oddziałom Wehrmachtu walczyli powstańcy śląscy i harcerze- tych pierwszych ciała zrzucano z 50-metrowej wieży po rozbiciu oporu. Pocztowców z Poczty Polskiej na Placu Heweliusza w Gdańsku- dopiero po ostrzelaniu z dział p-panc i podpaleniu gmachu skapitulowali. Ocalało ich tylko pięciu, reszta wzięta do niewoli została rozstrzelana w październiku. Czy wreszcie harcerze, kolejarze i urzędnicy, którzy walczyli z dywersją niemiecką podczas ,,krwawej niedzieli" w Bydgoszczy.....im także cześć i chwała!!!
Żołnierzom wszystkich formacji wojskowych, od obrony Westerplatte, bitew nad Wizną, Bzurą, pod Wyrami, Tomaszowem Lubelskim, Mławą, obrony Warszawy, okrążonego Lwowa, bitwy pod Kockiem oraz obrońcom Helu oraz innym miejscom potyczek i walk z armią niemiecką i radziecką...cześć i chwała!!!! 
   Pamiętajmy o naszej historii, zawsze powtarzam moim studentom podczas zajęć, cytując: ,,póki trwa naród, póki jest pamiętana jego historia".

Ostatnio edytowany przez Mazuer (2012-09-01 11:45)


100pxnaramiennikkapitan.png


Kapitan.....i wszystko jasne. Pamiętajcie, wszyscy jesteśmy żołnierzami!!!

Offline

#5 2012-09-01 12:28

Madame Carotte
Weteran
Lokalizacja: Poznań
Data rejestracji: 2012-05-31
Liczba postów: 2,169
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Racja, wiele ludzi zapomina o najważniejszych datach. Zastanawiałam się z czego to wynika i doszłam do wniosków, że dzieciaczki żyją w świecie, w którym wszystkie kampanie, wojny, rozbiory itd. są już tylko nudną historią, nie przeżywają tego jak należy bo w żadnym stopniu ponurość czy wzniosłość naszej historii ich nie dotknęła. Mają wszystko pod nosem, a dat uczą się tylko dlatego że w szkole tak każą. I potem wyrastają tacy co robią oczy jak szpak w 50 gr, jak to mawia moja mama, kiedy ktoś coś o historii Polski i jakimkolwiek patriotyzmie mówi.

Offline

#6 2012-09-01 14:08

Mesho
Użytkownik
Lokalizacja: Białystok
Data rejestracji: 2009-09-23
Liczba postów: 553
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Warto przypominać, warto uczyć. Akurat dzisiaj w samo południe byłem w centrum miasta, niestety nie wyglądało to jak na krótkim filmie który ukazał się w tym roku o powstaniu warszawskim. Wszyscy pędzą, ani chwili wytchnienia, może jeden przechodzień się zatrzymał. Smutne.

Offline

#7 2012-09-01 23:49

Lorise
[center][img]http://i44.tinypic.com/fkyzo8.png[/im
Lokalizacja: Odwróć się powoli :>
Data rejestracji: 2010-07-20
Liczba postów: 3,697

Odp: Czy o tym pamiętacie?

O tak, Sabaton to zdecydowanie jedyny zespół metalowy, który potrafi tworzyć tak piękne i tak wierne rzeczywistości utwory o tematyce wojennej.
Ale to nie o muzyce mamy przecież rozmawiać.
Przyznam, że od dłuższego czasu interesuję się okresami I i II wojny światowej, więc o tego typu datach zawsze pamiętam. Chociaż wiem, że istnieją ludzie, którzy nie potrafią nawet poprawnie wymienić lat trwania wojny. Przygnębiające to trochę.
Jednym z faktów, o których rzadko się pamięta jest to, że nie tylko Niemcy i ZSRR, ale i Słowacja (w porozumieniu z II Rzeszą) zwróciła się przeciw Polsce we wrześniu '39r.
Powinniśmy pamiętać nie tylko o polskich żołnierzach, ale także zwykłych (nieraz bardzo młodych) ludziach, którzy walczyli o wolność naszego kraju, niejednokrotnie nie mając nawet środków/narządzi do walki.
Uważam, że warto w tym temacie wspomnieć też o powstaniu warszawski, w które tak mocno wszyscy wierzyli, chociaż wobec potęgi naszych oprawców wydawało się ono być z góry przegrane (szczególnie, że długo wyczekiwana pomoc "z zewnątrz" nie nadeszła", co zresztą mocno przyczyniło się do upadku powstania).
Podsumowując - również uważam, że powinniśmy pamiętać o takich rocznicach, jeśli tylko chcemy nazywać się prawdziwymi Polakami. W dzisiejszym, zabieganym świecie, kiedy teoretycznie żadna wojna nam nie zagraża, coraz mniej osób stara się czcić pamięć tych, którzy zginęli za Polskę w latach 1939 - 1945.
Niestety, taka już nasza polska natura - nie przywiązujemy wagi do wolności, póki ktoś nie usiłuję wyrwać nam jej z rąk.


Sygn by Laura-comics

"Va'esse deireádh aep eigean..."

"Jutro ruszę tam, w obcą stronę
Bojąc się, że znów zgubiłem cel.
Może wszystko jest już stracone
A może nie... A może nie..."

303h7ck.png

"Jutro ruszę tam, w inną stronę
Z wiarą, że choć raz nagrodzi mnie los.
I odzyskam myśli stracone
I jeszcze coś... Jeszcze to coś."

                                                           ~Dżem

Offline

#8 2012-09-04 15:21

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Cieszę się, że są jeszcze osoby, które pamiętają o naszej historii. Tym wszystkim ludziom: harcerzom i żołnierzom polskim rozstrzelanym przez hitlerowców, tysiącom bezbronnym Polaków zabitych w wyniku barbarzyńskich nalotów, obrońcom Grodna rozjechanym przez Sowieckie czołgi i wszystkim Polakom poległym na frontach tej najstraszniejszej w naszych dziejach wojny należy się szacunek i zachowanie ich w naszej pamięci.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#9 2012-09-04 18:28

Madame Carotte
Weteran
Lokalizacja: Poznań
Data rejestracji: 2012-05-31
Liczba postów: 2,169
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Owszem, ale myślę, że też nie należy przesadzać w drugą stronę. Nie można żyć i umartwiać się przeszłością. Trzeba to dobrze wyważyć.

Offline

#10 2012-09-06 16:27

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Racja, ale co według Ciebie oznacza "wyważenie"? Czy według Ciebie, gdy mijamy tablicę upamiętniającą naszych rodaków, zamordowanych przez Niemców, Ukraińców lub Sowietów, to nie należy się zatrzymać, by choć przez chwilę pomyśleć o tych, którym życie zabrali nasi wrogowie.

Przepraszam, to nie jest wątek do dyskusji na temat naszej historii. Do rzeczy: jutro, 7 września będziemy obchodzić 73 rocznicę kapitulacji Polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Przez 7 dni niespełna dwustu polskich żołnierzy odpierało atak ponad 4000 Niemców. Nasi żołnierze zadali Wehrmachtowi straty w wysokości ok. 400 żołnierzy, sami tracąc 15 zabitych. Cześć ich pamięci!

PS:Madame Carotte, jeżeli Cię uraziłem swoim komentarzem, to przepraszam.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#11 2012-09-06 22:08

Madame Carotte
Weteran
Lokalizacja: Poznań
Data rejestracji: 2012-05-31
Liczba postów: 2,169
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Nie uraziłeś :3 
Zaduma, pamięć- owszem. Warto pamiętać, bo gdyby nie to, że ludzie kiedyś walczyli nie byłoby nas. Chodziło mi głównie o to, że wiele ludzi żyje martyrologiczną stroną naszej historii i przez to nie dostrzega niczego pozytywnego. Rozbiory, wojny, komuna.. Jeśli za bardzo skupimy sie na przeszłości i jej demonach przestaniemy widzieć przyszłość, która może przynieść ze sobą coś dobrego.

Offline

#12 2012-09-14 20:36

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

"Długo my na ten dzień czekali, z nadzieją niecierpliwą w duszy, kiedy bez słów towarzysz Stalin, na mapie fajką strzałki ruszył. Krzyk jeden pomknął wzdłuż granicy i za nim z tyłu zagrzmiały działa. To w bój z szybkością nawałnicy, Armia Czerwona wyruszała!". Te słowa "Ballady wrześniowej" Jacka Kaczmarskiego dobrze ilustrują czekającą nas w poniedziałek 73 rocznicę agresji ZSRR na Polskę. W jej wyniku miliony naszych rodaków zginęło w Katyniu, kopalniach i tundrach Syberii oraz utraciliśmy Kresy Wschodnie, które pomimo zajęcia ich w 1941r przez Niemców i "wyzwoleniu" ich w 1945r. przez Sowietów nie powróciły już do nas.

Walczącym i ginącym z ręki drugiego wroga wieczna cześć i chwała!


Dziś, 22.09.2012r. obchodzimy 70 rocznicę utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych. Ta skrajnie prawicowa organizacja, zaraz po Armii Krajowej, była największym w Polsce tajnym związkiem zbrojnym, który prócz walki z Niemcami, likwidował komunistyczne bandy, rabujące polskie wsie. Kontrowersję do dziś wzbudza współpraca niektórych oddziałów NSZ z hitlerowcami. Po 2 wojnie światowej NSZ-owcy kontynuowali swoją walkę z sowieckim okupantem. Wielu z nich zostało skazanych w pokazowych procesach na śmierć.

Cześć ich pamięci!

Jutro, 27.09.2012r. obchodzimy 73 rocznicę utworzenia organizacji Służba Zwycięstwu Polsce (następnie przemianowana na Związek Walki Zbrojnej i Armię Krajową). Było to największe państwo podziemne w całej Europie, acz za razem najmniej wspierane przez Aliantów.



5.10.2012r. obchodzimy dwie rocznice:
-73 rocznica bitwy pod Kockiem, stoczonej przez Grupę Operacyjną "Polesie" gen Franciszka Kleeberga. Była to ostatnia walka Polaków i zarazem koniec kampanii wrześniowej.
-68 lat temu, 5.10.1944r. Warszawę opuścił ostatni oddział powstańczy, pełniący na podstawie umowy kapitulacyjnej z Niemcami, funkcję żandarmerii. Powstanie warszawskie kosztowało życie 17 000 żołnierzy Armii Krajowej, 16 000 Niemców i 180 000 cywilnych mieszkańców Stolicy.

Gloria Victis!



21.10.2012r., obchodzimy rocznicę końca walki "Żołnierzy wyklętych". 49 lat temu, 21.10.1963r. grupa operacyjna UB i MO otoczyła ostatniego partyzanta RP, starszego sierżanta Józefa Franczaka ps. "Laluś". Otoczony przez miażdżące siły komunistów, ranny, popełnił samobójstwo. Rodzinie oddano zwłoki pozbawione głowy.

"Nie dajmy poległym umrzeć"- Zbigniew Herbert


//Posty połączono ~Helbi//

Ostatnio edytowany przez Strzelec (1970-01-01 02:00)


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#13 2012-10-23 02:09

Helbi
Renifer
Lokalizacja: Lasy Warszawy
Data rejestracji: 2011-04-22
Liczba postów: 1,070
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

No proszę, nawet nie wiedziałem o takim wydarzeniu. W sumie nigdy nie zastanawiałem się kiedy ostatecznie rozbito partyzantkę. Ale stawiałbym na wczesne lata 50, przed odwilżą. A to spore zaskoczenie.
Cieszę się, że mogę się takich ciekawych rzeczy dowiedzieć :D

//Nie przejmuj się dublem i nie krępuj się następnym razem gdy temat jest już mocno zakurzony. Ja potem się tym zajmę ;)//


2z59cac.gif

Offline

#14 2012-10-23 22:26

Kiara 0
Administrator
Lokalizacja: Stado L.Z. v. 3.0
Data rejestracji: 2007-02-04
Liczba postów: 6,566
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

No popatrz... dopiero ty Strzelcze wpadłeś na pomysł takiego tematu... i myślę że to w przystępny sposób nauczy nas cząstki historii.
Myślę że nie powinieneś ograniczyć się tylko do dat związanych z bitwami i żołnierzami, ale (jeśli będziesz czuł się na siłach opisywać wszystko) także inne ważne rocznice - np umów innych krajów które wpłynęły jakoś na losy Polski.
/w tej chwili akurat pomyślałam o pakcie Ribbentrop - Mołotow./


793wMmt.gif R11oDMXt.jpg
Refreshed Queen has returned!

Offline

#15 2012-10-30 17:23

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

//Dziękuję Pani, Kiaro 0, pomyślę nad tym.//
W najbliższy czwartek obchodzimy Wszystkich Świętych, a w piątek Zaduszki. W związku z tym mam taką prośbę: jeżeli znajdziecie trochę czasu, a w pobliżu waszego miejsca znajdują się pomniki, bądź groby żołnierzy, lub ofiar komunizmu czy nazizmu, to proszę, zapalcie tam znicz, lub zmówcie modlitwę za tych, którzy poświęcili swe życie Polsce.
"Przechodniu powiedz, że zginęliśmy za Ojczyznę".

Ostatnio edytowany przez Strzelec (1970-01-01 02:00)


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#16 2012-10-30 23:43

Helbi
Renifer
Lokalizacja: Lasy Warszawy
Data rejestracji: 2011-04-22
Liczba postów: 1,070
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Ja co roku odwiedzam pomnik Powstańców Warszawy przy cmentarzu wolskim i zapalam tam znicz, jako że niektórzy z moich przodków, którzy zginęli w powstaniu warszawskim nie doczekali się własnego grobu.
Ale jako rodowity warszawiak zapalam ten znicz tak naprawdę za wszystkich, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim i dawną Warszawę, która zginęła razem z nimi.


2z59cac.gif

Offline

#17 2012-10-31 09:00

Madame Carotte
Weteran
Lokalizacja: Poznań
Data rejestracji: 2012-05-31
Liczba postów: 2,169
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Ja też zawsze odwiedzam groby Nieznanego Żołnierza, jeśli mam akurat okazję być  na cmentarzu gdzie takie mogiły się znajdują.

Offline

#18 2012-11-09 19:00

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

//Dziękuję wszystkim za pamięć o poległych.//

W najbliższą niedzielę 11.11.2012r. obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. 94 lata temu, 11.11.1918r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, który został mianowany Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Doszło także do pertraktacji i wyniku których wojska niemieckie opuściły terytorium Polski.
Jest to także 94 rocznica zakończenia 1 wojny światowej.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#19 2012-11-18 12:00

Kowu
Użytkownik
Lokalizacja: Poznań
Data rejestracji: 2007-10-13
Liczba postów: 570
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Myślę że wielu ludzi po prostu na co dzień o tego typu sprawach nie myśli, nie oszukujmy się w obecnych czasach jest taki wyścig szczurów i ludzie skupiają sie na doczesności jednak moim zdaniem warto pamiętać gdyż bez tego nie było by teraźniejszości :) Fajnie że są tacy co mają tego świadomość iż poświęcenie innych dało nam wszystko co mamy obecnie.


Lew bogiem, ryk nałogiem, psoty zabawą, a plowanie podstawą XD
www.dwastada.pun.pl/forums.php
www.myspace.com/truechimera
www.myspace.com/elementofeternity
WIELKI POWRÓT.

Offline

#20 2012-11-27 13:45

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

//Niestety, panie Kowu, taka jest prawda, lecz nas jako Polaków obowiązuje pamięć o tych wydarzeniach.//
W nocy z czwartku 29.11.2012r. na piątek 30.11.2012r. obchodzimy 182 rocznicę wybuchu powstania listopadowego. 29.11.1830r. w warszawskiej Szkole Podchorążych Piechoty w Łazienkach grupa żołnierzy pod dowództwem podporucznika Jana Wysockiego złożyła przysięgę pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego i ruszyła do szturmu na Belweder, będący siedzibą wielkiego księcia Konstantego, brata cara Rosji i króla Polski Mikołaja I. Niestety spiskowcom nie udało się pochwycić księcia. Ten wojskowy bunt rozpoczął trwające do 21.10.1831r. powstanie narodowe przeciw Rosji, jednemu z trzech zaborców Polski.
Dzień 29 listopada jest też obchodzony w Wojsku Polskim jako "Dzień Podchorążego".

----------------------------------------

Dzisiaj, 5.12.2012r. obchodzimy 70 rocznicę powstania konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota". 5.12. (niektóre źródła podają 4.12.) 1942r. przy Biurze Informacji i Propagandy Armii Krajowej powstała oficjalnie organizacja zajmująca się pomocą Żydom zamkniętym w gettach. Głównie chodziło o dostarczanie żywności żyjącym na skraju śmierci głodowej mieszkańcom gett, lecz zadaniem "Żegoty" było także umożliwienie ucieczki i ukrycie ludzi pochodzenia żydowskiego (głównie małych dzieci).


Piszę o tym, gdyż cały świat ma fałszywe mniemanie o stosunkach polsko-żydowskich w okresie II wojny światowej (chodzi mi tu np. o określenie "polskie obozy koncentracyjne) i aferze związanej z "antypolskim" filmem "Pokłosie". Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że Polska była JEDYNYM krajem okupowanym przez Niemców, gdzie za ukrywanie Żydów groziła kara śmierci. Warto też zaznaczyć, że wśród ok. 25 000 osób uhonorowanych medalem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" 26% (najliczniejszą grupę) stanowią Polacy.



//Posty łączy Helbi//

Ostatnio edytowany przez Strzelec (1970-01-01 02:00)


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#21 2012-12-11 17:44

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

W czwartek 13.12.2012r. obchodzimy 31 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. 13.12.1981r. gen. Wojciech Jaruzelski w imieniu Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON-a) wprowadził stan wojenny na obszarze całego kraju (było to działanie niezgodne z ówczesną konstytucją Polski). Krótko po tym ogłoszeniu funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa aresztowały wielu członków zdelegalizowanej "Solidarności" i umieściły ich w obozach internowania. Po Polsce przeszła fala protestów przeciw stanowi. W większości zostały one krwawo stłumione przez oddziały Ludowego Wojska Polskiego i Zmotoryzowanych Oddziałów Milicji Obywatelskiej (np. 16.12.1981r. w czasie pacyfikacji strajku w kopalni "Wujek" w Katowicach zginęło 9 górników).


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#22 2012-12-20 19:51

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

W czwartek 27.12.2012r. będziemy obchodzić 94 rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego. 26.12.1918r. do Poznania przybył Ignacy Jan Paderewski (późniejszy premier Polski). Został on entuzjastycznie powitany przez poznaniaków, co nie spodobało się władzom niemieckim. W mieście wybuchły zamieszki, które przerodziły się w walkę pomiędzy Niemcami a oddziałami Polskiej Organizacji Wojskowej (POW). Konflikt ten został zakończony 16.02.1919r. pokojem w Tewirze. Do Polski powróciły tereny niemal całej dzisiejszej Wielkopolski.
Było to jedno z czterech powstań w historii Polski, które zakończyło się sukcesem.

//Piszę o tym dosyć wcześnie po to, by nie zapomnieć o tym wydarzeniu w czasie świąt, i pamiętać o niemal zapomnianym sukcesie Polaków.//


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#23 2013-01-18 09:54

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

We wtorek, 22.01.2013r. będziemy obchodzić 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Ogłoszona tzw. manifestem 22 stycznia rebelia, skierowana przeciw Imperium Rosyjskiemu, rozpoczęła się 22.01.1863r. i swym zasięgiem objęła ziemie Królestwa Polskiego i część Litwy. Ta partyzancka wojna do jesieni 1864r. W jej trakcie stoczono ponad 1200 potyczek. Po stłumieniu oporu Rosjanie wywieźli ponad 38 000 naszych rodaków na Sybir, a część Polaków udała się na emigrację.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#24 2013-01-31 16:16

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Jutro, 1.02.2013r. będziemy obchodzić 69 rocznicę tzw. "Akcji Kutchera". 1.02.1944r. żołnierze batalionu "Agat" (później nazwany "Parasol") Armii Krajowej przeprowadzili
udany zamach na szefa policji i SS dytryktu warszawskiego SS-Brigadeführera (generała brygady SS) Franza Kutcherę, odpowiedzialnego za krwawe represje na społeczeństwie polskim.
Prócz zamachu na Heydricha dokonanego w 1942r. przez czeskich partyzantów "Akcja Kutchera" była największym, udanym ciosem wymierzonym w struktury niemieckiego aparatu bezpieczeństwa w czasie II wojny światowej.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#25 2013-02-06 10:01

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

W dniach od 4 do 11 lutego tego roku obchodzimy 68 rocznicę konferencji jałtańskiej. W dniach 4-11.02.1945r. przedstawiciele trzech największych wówczas mocarstw (USA-, Wielka Brytania-premier Winston Churchill i ZSRR- Józef Stalin) ostatecznie zdecydowali o losach powojennej Europy. Między innymi to wtedy zapadła ostateczna decyzja co do sprawy Polski (oddanie Kresów Wschodnich w zamian za tereny dzisiejszych województw: Opolskiego, Dolnośląskiego, Zachodniopomorskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Lubińskiego oraz części Wielkopolski i Pomorza; pozostawienie Polski w strefie radzieckich wpływów).


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#26 2013-02-27 09:45

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

W najbliższy piątek, 1.03.2013r., będziemy obchodzić Dzień Żołnierzy Wyklętych. "Żołnierzami Wyklętymi" nazywano członków antykomunistycznego podziemia, działającego w Polsce w latach 1944-1963, którzy prowadzili walkę z komunistyczną Polską Ludową i okupującymi wówczas nasz kraj wojskami radzieckimi. Pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia, żołnierze rozwiązanej Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojny, Wolności i Niezawisłości oraz wielu innych ugrupowań prowadzili swoją walkę do 1963r., gdy został zastrzelony ostatni walczący partyzant. Przez cały okres PRL-u "Żołnierzy Wyklętych" starano się wymazać z historii lub przedstawiać jako bandytów.

"Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy." Zbigniew Herbert


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#27 2013-03-01 20:16

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Dorzucę coś od siebie:
http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2013/cent … -wykletych
http://pamiec.pl/portal/wyk/

Strzelcu, naprawdę podziwiam twój patriotyzm. :)


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#28 2013-03-01 21:02

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Dziękuję bardzo, panie Nitrolu. Bardzo ciekawy jest ten pomnik "Żołnierzy Wyklętych", do którego podał Pan link, acz chciałbym zamieścić małe sprostowanie co do jednej z postaci znajdującej się na nim: na pierwszym planie widoczna jest sylwetka majora Jana Piwnika "Ponurego" (to ten partyzant w oficerkach z pistoletem maszynowym "KIS" na szyi). Ukazanie go jako członka antykomunistycznego podziemia jest błędem, gdyż "Ponury" poległ w roku 1944 w walce z Niemcami na Nowogródczyźnie.

Co do dzisiejszego święta: myślę, że nas wszystkich jako Polaków obowiązuje pamięć o tamtych czasach i wydarzeniach, o których nadal tak niewiele wiadomo. Ci żołnierze, którzy dzisiaj nie mają nawet swego grobu, poświęcili swe życie w walce o prawdziwą, wolną, niepodległą i szczęśliwą Polskę, a nie o "Ludową" ojczyznę, rządzoną przez pachołków bolszewików, którzy nie potrafili nawet zdobyć się na odwagę, by strzelić swoim przeciwnikom prosto w twarz.
Jak określił tą walkę "Król Podhala", major Józef Kuraś ps. "Ogień" (dowódca Zgrupowania "Błyskawica" na Podhalu, zginął podczas obławy UB w 1947r.): "Walczyliśmy o orła, teraz o koronę dla niego".

Ostatnio edytowany przez Strzelec (1970-01-01 02:00)


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#29 2013-04-07 15:18

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Czy o tym pamiętacie?

W środę, 10.04.2013r., obchodzimy 73 rocznicę "Zbrodni Katyńskiej". 10.04.1940r. na rozkaz Józefa Stalina i innych czołowych przedstawicieli władzy ZSRR rozpoczęły się masowe egzekucje Polaków wziętych do niewoli w 1939r. przez Armię Czerwoną. Z rąk NKWD zginęło wówczas ponad 22 000 naszych rodaków, w tym ponad 10 000 oficerów wszystkich rodzajów broni Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Wszystkie ofiary zginęły w ten sam sposób: jeden lub kilka strzałów w potylicę. Następnie ciała pochowano w masowych grobach w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Kuropatach i innych miejscach, które do dziś pozostały nieodnalezione. W 1943r. na masowe groby trafili Niemcy, którzy po przeprowadzonych tam badaniach winą za zbrodnię obarczyli Rosjan. Do dziś kwestia ta budzi spory.

"Oto świat bez śmierci, świat śmierci bez mordu
świat mordu bez rozkazu, rozkazu bez głosu"
Jacek Kaczmarski


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#30 2013-04-07 17:23

Source
[center][img]http://img62.imageshack.us/img62/9482
Lokalizacja: Warszawa/Łódź
Data rejestracji: 2012-02-26
Liczba postów: 1,943

Odp: Czy o tym pamiętacie?

Meeech, mam nadzieję, że z tej okazji nie zaczną się znowu teksty o trotylu itp... A wracając do tematu, to prababcia zawsze opowiadała mi jak dziękowała Bogu za to, że jej mąż dostał się do niewoli Niemców. (Podczas wojny był porucznikiem. )


thinbannerrhea.png     tU4DV     NyQD0
thinbannerbuwaro.png     hQrhb     TJYJc
thinbannerkieri.png     c5P7h

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman