Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 2011-04-01 20:50

Mesho
Użytkownik
Lokalizacja: Białystok
Data rejestracji: 2009-09-23
Liczba postów: 553
WWW

Do copyrightowych spraw

W tamtym dziale nie mogłem odpisać, więc piszę tu.

@nitrol
Ściąganie prac jest nie fair wobec artystów? To czemu ściągasz mp3-ki, filmy etc. z sieci, a nie kupujesz płyt? Ludzie nie czaje was...

Pamiętacie aferę z http://krollewgal.freehost.pl/ ? O te klatki z filmu? Znów mamy problem tym razem w związku z The Lion King FanArt Archive.
Dostałam maila w tej sprawie, którego zamieszczam poniżej
http://img814.imageshack.us/img814/2599/copyrightsc.png


/Jak ktoś ma problemy - niestety polecam Google Translate bo już nie mam siły tłumaczyć na polski/

Szczerze, w pierwszej chwili mnie to zdezorientowało bo naprawdę do tej pory nie zdawałam sobie sprawy że faktycznie tak wielu naszych ma ustawione czyjeś prace...

Jak sądzicie, powinniśmy to zignorować czy jednak podjąć jakieś kroki ?

Nie żeby robił "wgląd wgłąb", ale prują się za łamanie ichszejszego wewnętrznego regulaminu. Według prawa polskiego które mówi:

Art. 23.
1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.

Ustawa jest ważniejsza od wewnętrznych regulaminów jakichkolwiek serwisów. Prace ludzi z TLKFAA nie były ukrywane, a rozpowszechnione w sieci. Jeżeli administracja puna się przyczepi za to, jest kontrargument. Ich regulamin mogą sobie schować w d...

Ostatnio edytowany przez Mesho (2011-04-01 21:01)

Offline

#2 2011-04-01 21:15

Ibilis
Administrator
Lokalizacja: Za grupą lwic ;P
Data rejestracji: 2010-10-16
Liczba postów: 6,329

Odp: Do copyrightowych spraw

Ja to myślę, że wypadałoby jednak usunąć te avki, zwłaszcza u osób zbanowanych (**andeliada** na przykład). Moim zdaniem, jak ktoś używa czyjegoś avka bez zgody, to choć jest to legalne (według tego, co napisał Mesho) to jest to jednak świństwo wobec autora.


Avatar by  MadKakerlaken madkakerlaken.png

Offline

#3 2011-04-01 21:17

Mesho
Użytkownik
Lokalizacja: Białystok
Data rejestracji: 2009-09-23
Liczba postów: 553
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

Ściąganie prac jest nie fair wobec artystów? To ja się pytam czemu ściągasz mp3-ki, filmy etc. z sieci, a nie kupujesz płyt? Toż to też nie ładnie!

Offline

#4 2011-04-01 21:20

Mesho
Użytkownik
Lokalizacja: Białystok
Data rejestracji: 2009-09-23
Liczba postów: 553
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

I co moralniaka macie z tego że wrzuciliście czyjeś malunki na avatar?

Offline

#5 2011-04-01 21:26

Ibilis
Administrator
Lokalizacja: Za grupą lwic ;P
Data rejestracji: 2010-10-16
Liczba postów: 6,329

Odp: Do copyrightowych spraw

Nie do końca, bo widzisz jeszcze jeden fakt: pobieranie plików jest legalne, ale ich udostępnianie nie. A taki avek jest po części udostępnianiem (bo można kliknąć PPM i kopiuj).
//PS: Z sieci, to pobrałem (w majestacie prawa, bo tylko filmy, a filmy są legalne w pobieraniu, lecz nie w udostępnianiu) wyłącznie te które posiadam, lecz mi się VHS-y roz...magnesowały, więc, jest to tym bardziej moralnie (i prawnie też poprawne, pisali o tym w PC Formacie bodaj parę miesięcy temu) usprawiedliwione. Mesho, Twój kontrargument wobec mnie nie wypalił :P//
EDIT: Jak zwykle spóźniam posty... xd

Ostatnio edytowany przez Ibilis (2011-04-01 21:27)


Avatar by  MadKakerlaken madkakerlaken.png

Offline

#6 2011-04-01 21:30

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

Niby wydaje się że mieści się to w ramach użytku dozwolonego ale:
1. jednak ktoś napracował się tworząc pracę i umieścił ją do oglądania za darmo w internecie a ktoś na dodatek sobie kopiuje tą pracę. W sieci jest dużo artystów, którzy pozwalają na kopiowanie swoich prac - na jednym z forów widziałem listę tych co zakazują i pozwalają, później zapodam linka.
Kopiowanie komercyjnych prac to mimo wszystko inna sprawa. Jeśli jakaś np. płyta jest w normalnej cenie dostosowanej do Polskiego rynku oraz dostępny na aukcji - to staram się kupować. Ale za to już nie kupię płyty, która dostępna jest tylko na rynku wtórnym albo za zawyżoną cenę - nie kupię jej.
2. Poza tym użytek dozwolony dotyczy wyłącznie posiadania, a nie rozpowszechniania multimediów! Jeśli umieścisz czyjąś pracę (obraz/muzyka/film) w sieci to już to narusza prawo!
Tyle ode mnie.


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#7 2011-04-01 22:01

Mesho
Użytkownik
Lokalizacja: Białystok
Data rejestracji: 2009-09-23
Liczba postów: 553
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

No tu mnie macie. Wziąłem się za niepotrzebne bronienie dupereli, jakby to co to mnie obchodziło.

A tak BTW: tak, wszyscy jesteście święci "nic nielegalnie nie ściongałem". Wiecie co? Nie wierze Wam. Wiem jak u mnie jest, u znajomych. Jak przyjdzie co do czego to gigabajty nabranych rzeczy z neta.

Dziękuje dobranoc

pzdr

Ostatnio edytowany przez Mesho (2011-04-01 22:19)

Offline

#8 2011-04-01 22:13

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

czy ja coś takiego napisałem? xD Powiedziałem tylko że staram się tego nie robić ;)
BTW. Nie sprecyzowałem ale z tego co pamiętam rozpowszechnianie (ale dozwolony użytek nie dotyczy oprogramowania!) jest legalne pod jednym warunkiem że dzielimy się z rodziną/znajomymi. Rozpowszechnianie czegoś w necie na ogólnodostępnej stronie jest takie jakbyś postawił przy uczęszczanej drodze stolik z napisem i zawartością "darmowe nowe filmy od Zenka" xD Pobieranie filmów/muzki itp. z torrentów też nie jest legalne ponieważ ściągając z nich jednocześnie udostępniasz pliki
Koniec niepotrzebnego offtopu. Poza tym jest punkt regulaminu już od dawna:
"§3:Aby avatar nie przekraczał 190px szerokości (większy zostanie automatycznie ucięty) i nie zawierał pracy innego autora bez jego wyraźnego pozwolenia." Ci userzy go naruszyli i trzeba je usunąć (i dać im upomnienie słowne xD)
@Kiara_0 - przetłumacz temu gościowi ten punkt regulaminu i napisz że oni go naruszyli więc jednak dbamy o prawa autorskie ale nie jesteśmy przecież w stanie kontrolować każdego usera.


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#9 2011-04-01 22:28

Mesho
Użytkownik
Lokalizacja: Białystok
Data rejestracji: 2009-09-23
Liczba postów: 553
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

Śmieszy mnie to z lekka, dajecie się z każdej strony. Najpierw poddajecie się niesłusznie galeriakl.prv.pl, teraz po części TLKFAA. Zaraz Was obrobią że nic nie będziecie mogli robić na forum, zresztą Wasza sprawa nie będę się do tego mieszał.

Ostatnio edytowany przez Mesho (2011-04-01 22:31)

Offline

#10 2011-04-01 22:57

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

A kto w tych czasach używa tej przestarzałej galerii ? XD pozatym gdybyśmy się nie zgodzili to właściciel zablokowałby hotlink i by wcale nie działało ;)
A ten mail tylko ożywił nieegzekowane dotychczas prawo dopóki nikt tego nie udowodnił nikomu nie chciało się sprawdzać czy ktoś ma pozwolenie czy nie ;)
Temat zamykam, jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakieś inne wątpliwości niech pisze w tym temacie:
http://forum.krollew.pl/viewtopic.php?id=826


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#11 2011-04-02 14:27

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

BTW. jakby ktoś się jeszcze nie skapnął to wczoraj był 1 kwietnia xD
Wskazówki na przyszłość dla Humpa i Kiary :
1. Forum to po angielsku forum nie phorum xD
2.  "ale ten KL IV to szystko co mamy
bo z hupem nic nie wymyśliliśmy"
niee... to wcale nie brzmi podejrzanie ani nie wygląda na coś w stylu "NIE NIT, SERIO NIC NIE WYMYŚLAMY ZA TWOIMI PLECAMI - TYLKO TY MASZ JAKIŚ POMYSŁ! SERIO SERIO!"
3. Jeśli ktoś z zewnątrz, osoba anglojęzyczna coś pisze o naszym forum to raczej nie używa skrótów w stylu "SLZ" xD
4. "Such artists ask TLKAA administration themselves to monitor making use of the copyrights." Brzmi jakoś dziwnie i sztucznie - jak cały email xD

A teraz pytanie - uwierzyliście że uwierzyłem czy też popełniłem jakieś błędy? xD

BTW. Powodzenia za rok! :D


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#12 2011-04-02 14:59

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

Ten avatar nie jest jedynym błędem w obrazkach :P


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#13 2011-04-03 18:14

Lorise
[center][img]http://i44.tinypic.com/fkyzo8.png[/im
Lokalizacja: Odwróć się powoli :>
Data rejestracji: 2010-07-20
Liczba postów: 3,697

Odp: Do copyrightowych spraw

Cóż największe wątpliwosci miałam po przeczytaniu maila... A najbardziej zdziwił mnie skrót "SLZ".
Tan avatar nie był Dros tylko Miki - ale nie zamierzałam ratować z "kłopotów" jednej córki, po to by w nie wepchnąć drugą xD I avek Kiary się nie zgadzał.
Pytałam Humpha czy to żart, on odpowiedział że raczej nie. Więc nic nie mówiłam mimo że dziwny zbieg okolicznosci sprowadził tą aferą AKURAT na 1 kwietnia ;)
Tak czy inaczej - gratuluję naszym adminom pomysłu. Praktyka czyni mistrza - za rok będzie jeszcze wiarygodniej ;D


Sygn by Laura-comics

"Va'esse deireádh aep eigean..."

"Jutro ruszę tam, w obcą stronę
Bojąc się, że znów zgubiłem cel.
Może wszystko jest już stracone
A może nie... A może nie..."

303h7ck.png

"Jutro ruszę tam, w inną stronę
Z wiarą, że choć raz nagrodzi mnie los.
I odzyskam myśli stracone
I jeszcze coś... Jeszcze to coś."

                                                           ~Dżem

Offline

#14 2011-04-03 21:22

Hale
Użytkownik
Lokalizacja: Psychiatryk.
Data rejestracji: 2010-12-20
Liczba postów: 449
WWW

Odp: Do copyrightowych spraw

Za rok armagedon i nagłówek zamiast stopki XDDD


8163934.png Określać, znaczy ograniczać.

Myliłem się. Bycie dobrym nie ma żadnego sensu. Trzeba rozróżnić śmieci od reszty. Stanę się królem.

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman