Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Stado Lwiej Ziemii w trybie awaryjnym. Prace nad przywróceniem forum do stanu używalności trwają. Administracja SLZ

#1 2016-05-05 16:59

Huricihan
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-05-04
Liczba postów: 83

Wspaniałe Stulecie

Film przedstawia obrazy z życia dworu osmańskiego, w okresie panowania sułtana Suleimana Wspaniałego (najdłużej panującego sułtana osmańskiego). Jednym z głównych wątków w filmie jest miłość sułtana do Roksolany (Hürrem).

Mnie osobiście serial bardzo urzekł, ponieważ posiada wspaniałe soundtracki,kostiumy oraz aktorzy naprawdę świetnie odegrali swoje role :3 A wy co o nim sądzicie? Naprawdę bardzo polecam obejrzeć w wolnym czasie ^_^

"Jeden po drugim...wszyscy odpadną"
~Mój kochany Maluś♥

mal_icon_by_pimpinkenji-d6unuxc.gif
~Fanka Wspaniałego Stulecia,Totalnej Porażki,Miraculous,Wodogrzmotów Małych,Króla Lwa,JWS i MLP

#2 2016-05-07 17:40

Kiara 0
Administrator
Data rejestracji: 2007-02-04
Liczba postów: 6,524

Odp: Wspaniałe Stulecie

Wielokrotnie słyszałam o tym serialu, ale sama nie oglądam telewizji a także nie szukałam go w internecie, więc nie poznałam go bliżej. Znajoma rodziców zachwala go w sumie z tych samych powodów co ty.

Z kolei trochę się uśmiałam słuchając mojej babci - też to ogląda, bardzo jej się podoba wizualnie, ale zaczęła mówić o tym, że to straszne jak oni grzeszyli, że był ten harem i w ogóle rozpusta... (jakoś wtedy zapomniałam zaznaczyć, że biblijni patriarchowie też mieli wiele żon :P )

793wMmt.gif R11oDMXt.jpg
Refreshed Queen has returned!

#3 2016-05-07 17:43

Pinky Panda
Użytkownik
Data rejestracji: 2012-07-15
Liczba postów: 347

Kiara 0 napisał/a:

Z kolei trochę się uśmiałam słuchając mojej babci - też to ogląda, bardzo jej się podoba wizualnie, ale zaczęła mówić o tym, że to straszne jak oni grzeszyli, że był ten harem i w ogóle rozpusta... (jakoś wtedy zapomniałam zaznaczyć, że biblijni patriarchowie też mieli wiele żon :P )

Moja babcia też to ogląda! :-D Raz mi mówiła, że się popłakała, bo jakiegoś niewinnego człowieka zabili, ba, spać w nocy nie mogła. :d

tumblr_mgip6stizo1rwaj6jo1_500.gif

「彼が死んだ時、私の心も死にました。」

#4 2016-05-07 18:03

Kiara 0
Administrator

Myślę, że to domena wielu babć, w końcu seriale to dobry zabijacz czasu.  :oczka:

Huri, zechcesz przybliżyć nieco ramy fabuły? Bo jak babcia mi opowiadała, to wiele nie zrozumiałam. xD

793wMmt.gif R11oDMXt.jpg

#5 2016-05-07 18:51

Ashera
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-04-15
Liczba postów: 87

Moja koleżanka jest fanką tego serialu, ja obejrzałam kilka całych odcinków i jakieś fragmenty. Rzeczywiście, scenografia i kostiumy sułtanek są zachwycające, muzyka całkiem dobra. Najbardziej zaciekawiła mnie właśnie Hürrem (Roksolana), która pochodziła z terenów Królestwa Polskiego, poza tym była bardzo silną postacią.
Fabuła skupia się głównie na pałacowych kobietach, historia Imperium Osmańskiego schodzi na dalszy plan. Cały czas są jakieś podstępy, spiski i zwroty akcji, żeby widz wyczekiwał następnego odcinka. Bez oglądania na bieżąco nie bardzo idzie się w tym połapać, nawet jeśli koleżanka trochę mi opowiadała. Z tych względów przypomina mi to telenowelę, ale przy tym co zwykle leci o tych godzinach w TV, ten serial jest rzeczywiście na dość wysokim poziomie. :)

tumblr_oh1x7aKzdw1v9ez4qo1_540.gif

#6 2016-05-07 21:09

Huricihan
Użytkownik

Ashera napisał/a:

Moja koleżanka jest fanką tego serialu, ja obejrzałam kilka całych odcinków i jakieś fragmenty. Rzeczywiście, scenografia i kostiumy sułtanek są zachwycające, muzyka całkiem dobra. Najbardziej zaciekawiła mnie właśnie Hürrem (Roksolana), która pochodziła z terenów Królestwa Polskiego, poza tym była bardzo silną postacią.
Fabuła skupia się głównie na pałacowych kobietach, historia Imperium Osmańskiego schodzi na dalszy plan. Cały czas są jakieś podstępy, spiski i zwroty akcji, żeby widz wyczekiwał następnego odcinka. Bez oglądania na bieżąco nie bardzo idzie się w tym połapać, nawet jeśli koleżanka trochę mi opowiadała. Z tych względów przypomina mi to telenowelę, ale przy tym co zwykle leci o tych godzinach w TV, ten serial jest rzeczywiście na dość wysokim poziomie. :)

Ale to jest telenowela, tylko Turecka i kostiumowa xD

Dodane później:  12 min 28 s:

Kiara 0 napisał/a:

Myślę, że to domena wielu babć, w końcu seriale to dobry zabijacz czasu.  :oczka:

Huri, zechcesz przybliżyć nieco ramy fabuły? Bo jak babcia mi opowiadała, to wiele nie zrozumiałam. xD

(Nie wiem, czy o to chodziło, ale dobra *i mogą być spoilery*) Sułtan Selim I Groźny umiera, a na tron wstępuje jego syn Suleiman II. Podczas swoich rządów dostaje od swojego przyjaciela Ibrahima Paszy nałożnicę, którą jest Roksolana. Dziewczyna pragnie zemsty, ale jednak zakochuje się we władcy i po czasie zostaje sułtanką Hurrem oraz żoną padyszacha. Rodzi mu czterech synów i jedną córkę, co daje jej przewagę w haremie nad innymi kobietami sułtana. Jej celem jest, aby w przyszłości to właśnie jeden z jej synów władam Imperium Osmańskim po śmierci władcy. Przez sieć intryg udaje jej się pozbyć Wielkiego wezyra Ibrahima paszy (który pomagał Mustafie w objęciu tronu) oraz w późniejszym czasie pierwszego syna Suleimana, Mustafy. Po jej śmierci władca traci sens życia, a Selim zabija swojego młodszego brata Bayazyda i zasiada na tronie. Serial kończy się śmiercią Suleimana.
Obecnie mamy kontynuację Wspaniałego Stulecia, która opowiada o rządach Ahmeda I i jego żony Kosem- praprawnuka Suleimana, czyli Wspaniałe Stulecie Kosem sultan. Osobiście druga część mnie nie przyciąga, ale może znajda się tutaj osoby, które polubią drugą część WS.

~Mój kochany Maluś♥

~Fanka Wspaniałego Stulecia,Totalnej Porażki,Miraculous,Wodogrzmotów Małych,Króla Lwa,JWS i MLP

#7 2016-05-07 21:38

Ashera
Użytkownik
Data rejestracji: 2015-04-15
Liczba postów: 87

Trochę ma cech telenoweli, ale na pewno nie jest nią całkiem. Tu nie ma wyraźnego podziału na dobrych i złych, nie ma typowej dla telenowel słodkiej protagonistki, ani głównego czarnego charakteru, któremu nikt z widzów nie kibicuje... Nie ma telenowelowej słodkości ;P .

tumblr_oh1x7aKzdw1v9ez4qo1_540.gif

#8 2016-05-07 21:44

Huricihan
Użytkownik

Ashera napisał/a:

Trochę ma cech telenoweli, ale na pewno nie jest nią całkiem. Tu nie ma wyraźnego podziału na dobrych i złych, nie ma typowej dla telenowel słodkiej protagonistki, ani głównego czarnego charakteru, któremu nikt z widzów nie kibicuje... Nie ma telenowelowej słodkości ;P .

No może jednak masz rację...Chociaż dam sobie rękę uciąć, że ponad połowa widzów uznaje Nurbanu i Selima za antagonistów serialu, bo przynajmniej tak jest na mojej grupie :P

~Mój kochany Maluś♥

#9 2016-05-08 23:47

Athastan
Moderator
Data rejestracji: 2015-03-18
Liczba postów: 267

Jakiś czas temu, też dzięki babci trafiłem na ten serial. I owszem, kostiumy, scenografia i muzyka są na dobrym poziomie, ale... Rys historyczny nijak się prawdy nie trzyma, zachowanie postaci jest jak najbardziej współczesno-europejskie, nazwy błędne lub źle stosowane itd.
Tak więc, jak to już Kiara zauważyła, jest to raczej domena babć (choć jest też grono młodszych widzów). Ja mam, z wyżej wymienionych przyczyn awersie do tego serialu i nie przewiduje oglądania go w najbliższej przyszłości.

,,Za odwagę trzeba płacić, strach jest za darmo"
,,Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko w tedy uda nam się pojąć jak wielkim cudem jest życie"
,,Dzisiaj jest pierwszym dniem reszty twojego życia. Nic bardziej prawdziwego"-
-gen.Robert Baden-Powell

#10 2016-05-09 15:27

Huricihan
Użytkownik

Athastan napisał/a:

Jakiś czas temu, też dzięki babci trafiłem na ten serial. I owszem, kostiumy, scenografia i muzyka są na dobrym poziomie, ale... Rys historyczny nijak się prawdy nie trzyma, zachowanie postaci jest jak najbardziej współczesno-europejskie, nazwy błędne lub źle stosowane itd.
Tak więc, jak to już Kiara zauważyła, jest to raczej domena babć (choć jest też grono młodszych widzów). Ja mam, z wyżej wymienionych przyczyn awersie do tego serialu i nie przewiduje oglądania go w najbliższej przyszłości.

Więcej jest prawdy, niż kłamstw. Autorzy specjalnie trochę podkoloryzowali fabułę, żeby było ciekawiej :P Co do zachowań postaci to nie wiemy, jak naprawdę zachowywał się wielki sułtan Suleiman czy inna postać. Nazwy są dobrze stosowane, to nie rozumiem, czemu się do tego doczepiłeś :/

~Mój kochany Maluś♥

#11 2016-05-09 16:57

Athastan
Moderator

Huricihan napisał/a:

Więcej jest prawdy, niż kłamstw. Autorzy specjalnie trochę podkoloryzowali fabułę, żeby było ciekawiej :P Co do zachowań postaci to nie wiemy, jak naprawdę zachowywał się wielki sułtan Suleiman czy inna postać. Nazwy są dobrze stosowane, to nie rozumiem, czemu się do tego doczepiłeś :/

Nie komentowałem ilości prawdziwych i fałszywych informacji ale uważam, że takie koloryzowanie fabuły czasem się przydaje, ale ostatnio widziałem skutki traktowania go jako źródło historyczne (a takim się być wydaje) u nieco zbyt wielu osób. Zachowanie było lekko inne w każdej epoce a to jest typowe dla seriali. A co do Sulejmana Wspaniałego to pozostało po nim bardzo dużo źródeł pisanych zarówno pisanych przez niego samego (np.Listy osobiste i dyplomatyczne) oraz opisy współczesnych mu kronikarzy. A co do czepiania się to wiedz że czepiam się przeróżnych szczegółów i jestem przeczulony na takie elementy w filmach historycznych i historyczno-podobnych XD (a także na brak logiki co na szczęście tego przypadku nie dotyczy).

,,Zawsze trzeba podejmować ryzyko. Tylko w tedy uda nam się pojąć jak wielkim cudem jest życie"
-gen.Robert Baden-Powell

#12 2016-05-09 17:31

Kiara 0
Administrator

Mam nadzieję, że osoby powołujące się na serial jako źródło historyczne nie były nauczycielami historii? :P

793wMmt.gif R11oDMXt.jpg

#13 2016-05-10 20:14

Athastan
Moderator

Na (ogólne) szczęście a ich nieszczęście nie. Były uczniami na lekcji historii... (pół biedy gdyby użyli go tylko w dyskusji, a nie jak to zrobili, w kilkustronnicowym) projekcie Na ich szczęście nauczycielka była wysokiego poziomu i odbyło to się względnie spokojnie, ale nie był to chyba najprzyjemniejszy dzień w ich życiu.

-gen.Robert Baden-Powell

#14 2016-08-22 21:36

Kifu
Użytkownik
Data rejestracji: 2016-08-21
Liczba postów: 70

Kiara 0 napisał/a:

Mam nadzieję, że osoby powołujące się na serial jako źródło historyczne nie były nauczycielami historii? :P

Mój nauczyciel historii jest wielkim fanem tego serialu i opowiadając nam kiedyś o Imperium Osmańskim ciągle się powoływał na serial i zachęcał do oglądania. Przypominam sobie jak opowiadał z widoczną dumą o tym, że niby Roksolana (Sułtanka Hürrem dla zielonych) była Rusinką pochodzącą z terenów ówcześnie należących do polski. :)

Mnie osobiście w tym serialu wnerwia to w jaki sposób przedstawia się bitwy. Oczywiście każdą bitwę wygrywa Sulek wraz z jego armią, a podczas scen batalistycznych nie ginie na oczach widzów żaden z janczarów w przeciwieństwie do wroga, który nawet mając przewagę liczebną armii jest prany na kwaśne jabłko.
To jest dobry przykład twierdzenia, że historię piszą zwycięzcy.

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman