Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 2011-07-21 17:34

Arizona
Użytkownik
Lokalizacja: Bydgoszcz
Data rejestracji: 2011-06-18
Liczba postów: 46

Król Lew a polityka

Co tacy zdziwieni? Jesteśmy w końcu w Polsce, nie? Jeśli umieściłem ten wątek w złym dziale, proszę mnie poprawić.
No to już tłumaczę o co chodzi- zauważyłem, że filmy o Królu Lwie są wręcz przesycone wątkami politycznymi. Nieco otworzył mi oczy pewien prześmiewczy film (Uwaga! ZDECYDOWANIE nie jest to materiał dla osób niepełnoletnich!):

http://www.youtube.com/watch?v=FkyE2FHcTbU - szczególnie od 1:40 (gdyby nie kapitalistyczny bandytyzm...)

Zobaczcie- Lwia Ziemia to typowe, tradycyjne państwo monarchistyczne. Władcy pochodzą z jednej dynastii, zachowane są zwyczajne formy dziedziczenia. Wszystko jest ładnie-pięknie, poczet królów ciągnie się linią ojciec-syn aż do Skazy. I tu kolejny wątek. Film ukazuje Skazę jako... komunistę! Jego obietnice o rewolucji, obaleniu panującego władcy i równym podziale żywności przypominają postulaty Lenina. Absurd? Bynajmniej! Dalej widzimy, że rewolucja dochodzi do skutku i koniec końców Skaza zostaje tyranem. Niby brak mu wszechmocnej Partii, ale mimo to pewne skojarzenia zostają. Simba wraca, następuje drugi zamach stanu i bach- powrót do monarchii.

Ja osobiście mam spory sentyment do monarchizmu, więc na przykładzie naszego ulubionego filmu możemy się o to trochę pokłócić. No więc jak? Skaza był komuchem czy nie był? Mufasa na króla Polski czy też nie? Kto za obaleniem carskiego reżimu Simby i stworzeniem Republiki Lwiej Ziemi? Do boju.


You think Scar's up there?

Offline

#2 2011-07-21 18:29

Keoni
[img]http://i49.tinypic.com/wjuber.png[/img]
Lokalizacja: Polska
Data rejestracji: 2011-07-08
Liczba postów: 1,479

Odp: Król Lew a polityka

Naprawde coś w tym jest. No ale bez przesady żeby to od razu tak porównywać!
A co do filmu to to chyba jakaś parodia!!!

Ostatnio edytowany przez Leonardo (2011-07-21 18:33)


Już taki jestem zimny drań
I dobrze mi z tym, bez dwóch zdań
bo w tym jest rzeczy sedno
Że jest mi wszystko jedno
Już taki jestem zimny drań

Offline

#3 2011-07-21 19:06

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Tak, ten filmik na YT to parodia.
I zdecydowanie Skaza był wzorowany na władzy komunistycznej, z tego co pamiętam nawet twórcy wypowiadali się o tym, m.in. scena przemarszu hien podczas "przyjdzie czas" była inspirowana właśnie armiami komunistycznymi.


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#4 2011-07-21 22:12

Arizona
Użytkownik
Lokalizacja: Bydgoszcz
Data rejestracji: 2011-06-18
Liczba postów: 46

Odp: Król Lew a polityka

Film z yt to parodia, oczywiście, jednak moim zdaniem ukazuje pewną rzeczywistość ukrytą w Królu Lwie. Amerykanie wplotli tu pewien schemat: "dobra, bajkowa monarchia" i "zły, tyraniczny komunizm". Spójrzmy na "kampanię wyborczą Skazy"- czysta komuna, jest wiec, jest nawoływanie do obalenia "tyranii", są obietnica w stylu "nigdy więcej głodu"... no a hieny krzyczące "bezkrólewie"? Po drugiej stronie zaś mamy czołobitne posłuszeństwo poddanych, a nawet instytucję majordoma- Zazu jest typowym obrońcą tradycyjnej monarchii (w wersji angielskiej wcale nie myśli o zostaniu antymonarchistą).

Ostatnio edytowany przez Arizona (2011-07-21 22:14)


You think Scar's up there?

Offline

#5 2011-08-26 10:44

Kiara 0
Administrator
Lokalizacja: Stado L.Z. v. 3.0
Data rejestracji: 2007-02-04
Liczba postów: 6,566
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Szczerze - nigdy nie zauważyłam wątków politycznych, nie licząc zamachu stanu. No i Skaza komunista brzmi troche dziwnie, choć trzeba przyznać - podświadoma aluzja i jego obietnice zgadzają się z wzorcem.


793wMmt.gif R11oDMXt.jpg
Refreshed Queen has returned!

Offline

#6 2011-08-26 15:57

Kivuli
Użytkownik
Data rejestracji: 2011-07-18
Liczba postów: 79

Odp: Król Lew a polityka

hmmm coś w tym jest.

/Coś głębszego poproszę... Kiara/


Lubię Skazę XD

Offline

#7 2013-12-14 18:39

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Nit napisał/a:

scena przemarszu hien podczas "przyjdzie czas" była inspirowana właśnie armiami komunistycznymi.

Ja czytałem, że ta scena była inspirowana niemieckim filmem pt. "Triumf Woli".


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#8 2013-12-14 20:06

Warmik
Użytkownik
Lokalizacja: Będzin
Data rejestracji: 2013-09-01
Liczba postów: 484

Odp: Król Lew a polityka

Owszem była inspirowana filmem "Triumf Woli" Leni Riefenstahl, reżyserkę filmów propagandowych dla Hitlera. Jak się nie mylę to ten film opowiada o paradzie NSDAP, więc sposób poruszania się może być podobny do "Radzieckiego". Co do ogólnego przekazu filmu, pewien sens w tym jest. Można w nim odkryć jakieś podobieństwa, ale doprawdy nie jest przesadzone określenie, że Skaza jest "komuchem"? Faktycznie, można powiedzieć, że jest podobny do Lenina, a jego armia to po prostu potężne i nie mające żadnych zasad bestie (tzn. mam na myśli zwykłe pospolite ruszenie, które np. atakowało Polskę). Ale fakt faktem, to cały czas tylko lekkie podobieństwa.

Ostatnio edytowany przez Warmik (2013-12-14 20:11)


"Jasność tysiąca słońc, rozbłysłych na niebie, oddaje moc Jego potęgi. Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów." Robert Oppenheimer

tOKmh0p.jpg

Offline

#9 2013-12-14 21:13

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Warmik napisał/a:

ale doprawdy nie jest przesadzone określenie, że Skaza jest "komuchem"?

Też się z Tobą zgodzę. Bo w komunizmie monarchii nie ma, a Skaza chciał ją przecież kontynuować.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#10 2013-12-15 02:06

Feothar
Użytkownik
Data rejestracji: 2011-04-23
Liczba postów: 560

Odp: Król Lew a polityka

Fantlk napisał/a:
Warmik napisał/a:

ale doprawdy nie jest przesadzone określenie, że Skaza jest "komuchem"?

Też się z Tobą zgodzę. Bo w komunizmie monarchii nie ma, a Skaza chciał ją przecież kontynuować.

Jesteś tego na 100% pewien? Wiesz ogólnie czym się różni monarchia od komunizmu?
W monarchii miałeś jednego władcę, podział na grupy społeczne i ogólnie wyznaczone prawa. W komunizmie miałeś jednego władcę, a jego lud był sobie równy. Przenosząc to na Lwią Ziemię można zauważyć pewne różnice:
Mufasa -> Lwy (zabijają tylko tyle ile muszą) -> Zwierzęta -> Hieny (robią co chcą i żyją w cieniu króla)
Skaza ->"świt nowej ery, w której Lew i hiena budować będą wspaniałą i świetlaną przyszłość" -> Szwedzki Stół
Do dzisiaj pamiętasz słowa polonistki, która przygotowywała nas do matury z polskiego. Powiedziała nam coś w stylu "Gdy wprowadzano komunę w Polsce to obiecywano wygodne życie gdzie wszyscy będą mieli pracę i będą sobie równi. I jakby nie patrzeć to dotrzymali słowa i zrobili to co obiecali. Wszyscy rzeczywiście mieli pracę i mieli po równo... równo źle!" Głębiej się przyglądając, to można bez problemu zauważyć, że Skaza obiecywał dokładnie to samo hienom - "Słuchajcie mnie, a już nigdy więcej nie dotknie was głód." oraz "No cóż, quid pro quo, do roboty zagonię was wnet - jakem król". Dotrzymał słowa bo hieny były wolne, żyły wśród lwów i nie głodowały. Przynajmniej do czasu aż nie skończyła się żywność gdzie głodowały i lwy i hieny :|

//quid pro quo = coś za coś

Ostatnio edytowany przez Fantlk (2013-12-15 13:07)


"Było nas trzech, w każdym z nas inna krew, ale jeden przyświecał nam cel.
Za kilka lat mieć u stóp cały świat..." :buahaha:

Offline

#11 2013-12-15 02:16

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Monarchia monarchii nierówna - Mufasa był prawowitym, mądrym królem.
Natomiast Skaza tyranem i uzurpatorem.

Król Lew w sumie pokazuje całą prawdę rządów jednostki - to zły system, ponieważ większość zależy od jednej osoby. I co prawda, gdy trafi się właściwa osoba to czasy mogą być naprawdę dobre. Jednak wystarczy że trafi się taki zły władca, Skaza, który ma manię władzy... wtedy los osób mu poddanych jest taki jaki widać było w filmie.


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#12 2014-01-27 09:42

Licho
Użytkownik
Lokalizacja: Resko/Szczecin
Data rejestracji: 2014-01-25
Liczba postów: 30
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Dla mnie nie brzmi to ani trochę dziwnie, i duży plus ode mnie za spostrzegawczość. Skaza czuł się - jak wynika z jego zachowań, w pewnym sensie wizjonerem. Najpewniej sięgając po władzę nie przypuszczał, że może jej nie podołać, a nawet w chwili w której Lwia Ziemia była jedynie zakątkiem głodu i smutku, twierdził, że jest lepszym królem od Mufasy. Wszelkie wspominanie poprzedniej władzy(innego ustroju ;) ) było zakazane. To daje do myślenia. Ale też jest to tylko kwestia skojarzeń na podstawie naszej historii - która na pewno nie miała swojego udziału w wizji twórców, szczególnie, że komunizm sam w sobie nie polega na tępieniu poprzedniej władzy - na tym polega polityka sama w sobie ;)
Ale teraz zastanówmy się nad powodami, dla których na Lwiej Ziemi zapanował głód. Ja sądzę, że hien po prostu było za dużo. I pomimo, że w zamyśle wszyscy mieli być równi, a hieny miały z lwami budować braterstwo - w efekcie lwice polowały, a hieny, jako te "bliżej władzy", korzystały. Tak przynajmniej wygląda to w scenie, w której Banzai ma pretensje o to, że lwice nie chcą polować.
Nic również dziwnego, że zwierzyna uciekła z miejsca, w którym wystąpił nienaturalny przerost drapieżników. Jaki miałaby powód nie uciec? Trudno winić za to Skazę, chociaż z całą śmialością można mu przypisać brak daru przewidywania. Poniekąd można to odnieść do polityki, ale bardziej ogólnie. Zawsze, gdy na scenie politycznej pojawia się ktoś pragnący władzy - w swoim mniemaniu jest w stanie sprawić, że sytuacja zmieni się na lepsze. A gdy los daje taką szansę, okazuje się że nie wystarczy "zmieść wszelkich pozostałości po działaniu poprzednika walcem", co też najczęściej okazuje się najgorszym rozwiązaniem - że łatwiej podtrzymywać i naprawiać to, co zostało zbudowane, od rozpoczynania wszystkiego od nowa.


Nie naprawiaj tego, co działa.

Offline

#13 2014-01-27 14:59

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Skazie brakowalo cechy kazdego dobrego krola - dlugoterminowego myslenia przyczyno-skutkowego.

Najpierw przypomnijmy sobie rzady Mufasy, to oczywiste, ze i za jego rzadow tylko lwice polowaly, ale zdobycz dzielily tylko miedzy siebie, mlode, Mufase, ktory zapewnial im ochrone przed hienami (i innymi wrogami naturalnymi...) oraz prawdopodobnie Skaze, bo ten jak wiemy byl slaby fizycznie. Lwic bylo kilkanascie, plus cztery osobniki do wyzywienia. Nie stanowilo to problemu.

Natomiast Skaza - nie ma juz madrego, silnego Mufasy, natomiast dochodzi gromada hien. Kazdy (w teorii) dostaje po rowno... choc nie kazdy po rowno pracuje, jak za komuny!
I zupelnie jak za niej zaczyna brakowac zywnosci.

Co wiecej, moge do komuny przyrownac rowniez krotkowzrocznosc Skazy.
Podobnie jak pozbycie sie Mufasy i zadomowienie sie hien na Lwiej Ziemi chwilowo podnioslo ich (hien i Skazy) komfort zycia, tak samo zaciagniecie kredytow za Gierka tymczasowo dalo wrazenie lepszego zycia w Polsce.
W obu tych przypadkach wladza nie martwila sie przyszloscia. Mysleli tylko o chwili obecnej. A skutki dlugoterminowe byly katastrofalne.

I jeszcze na zakonczenie moich wywodow cos z innej beczki - idealnym kontrastem dla Skazy nie jest Mufasa, a Ahadi (ktory wystepowal w ksiazeczce "The Brightest Star"). Ahadi, gdy zaczelo brakowac wody nie bal sie wyruszyc i poszukac lepszego miejsca do zycia. A jak zareagowal Skaza na brak pozywienia wszyscy wiemy doskonale.


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#14 2014-04-04 21:56

Strzelec Lew
Użytkownik
Lokalizacja: Rybnik
Data rejestracji: 2012-08-21
Liczba postów: 492

Odp: Król Lew a polityka

Według mnie twórcom filmu chodziło także o wykreowanie obrazu antyutopii. W "Królu Lwie" pokazano, że niemożliwością jest współistnienie dwóch skrajnie różnych od siebie nacji (lwów i hien) oraz współtworzenie przez te gatunki państwa, w którym każdemu żyłoby się dostatnie. Co więcej, Skaza (podobnie jak Stalin) po objęciu władzy przestał się interesować hienami, którym w dużej mierze zawdzięczał swoją pozycję.


Biały Orzeł znakiem, lew w sercu.

"niepodległości Jej zawsze gotów będę bronić do ostatniej kropli krwi..."
fragment przyrzeczenia ZS "Strzelec" OSW

Offline

#15 2014-05-20 16:18

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Ale Stalin nie chciał, żeby jego syn objął po nim władzę. A Skaza chciał.

Chociaż może to jest taki nieznaczący szczegół, którego się uczepiłem xd.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#16 2014-05-20 17:15

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Król Lew a polityka

O, nie nie nie! Skaza nie chciał, żeby jego syn objął władzę. Przecież Kowu jego synem nie był. ;)


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#17 2014-05-20 17:29

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Był przybranym synem, a więc jednak synem. Przecież gdy adoptujesz dziecko, to mówisz nazywasz go swoim dzieckiem, a ono nazywa Cię swoim rodzicem.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#18 2014-05-20 17:44

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: Król Lew a polityka

Problem w tym, że nie widzieliśmy tego co się działo z Zirą i jej dziećmi w pierwszej części, więc możemy jedynie opierać się na wypowiedziach postaci i snuć teorie. ;)


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#19 2014-05-20 17:49

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: Król Lew a polityka

No ale jest powiedziane wyraźnie, że Skaza przygarnął Kovu. Więc albo jest jego ojczymem, albo go adoptował.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman