Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie


Zapraszamy do dyskusji o nowej wersji w temacie KRÓL LEW 2019.
Mamy także cały dział poświęcony temu wydaniu. :)

Umarł 2020. Niech żyje 2021!!

Wszystkiego Dobrego i normalności w 2021 życzy administracja Stada Lwiej Ziemii!

#1 17.09.2018 09:25

Kamui
Użytkownik
Data rejestracji: 26.07.2018
Liczba postów: 83

PBF's Not Dead

Panie i Panowie... Ci, którzy jeszcze się ostali! Ostatnio zastanawia mnie kilka kwestii, związanych z fandomem TLK(chyba z nadmiaru mimowolnego braku zajęć). Jeżeli wątek nie pasuje do tematu, to przepraszam i bardzo proszę o przeniesienie! Lub usunięcie, jeśli nie pasuje ;P

Sam fandom jaki jest - to widać.
Wiecznie żywy!
Ale co z polskim odłamem? A ściślej mówiąc: PBF?

Ogólnie, jeśli chodzi o popularność polskich for, istnieje dziwna sinusoida. Z mojej perspektywy wygląda to tak: Był tętniący życiem okres ok. roku 2008, kiedy powstawały setki nowych for, fabuły rozrastały się jak raczysko (niestety, pod względem sensu i ortografii także nieraz wyglądały patologicznie, ale cóż - takie czasy). Potem, odwiedzając ruiny dawnych PBF-owych przybytków napotyka się rok 2012, czasem 14-16, kiedy coś się w miarę działo.
Teraz jesteśmy raczej na spadku. I tu pojawiają się moje pytania: Co o tym myślicie? Czy ta popularność wróci? Co ja wywołuje? Co można zrobić, by ją wrócić i czy waszym zdaniem nadal byliby zainteresowani, żeby to zrobić?

Może zacznę od wypowiedzenia się w ten sposób: Jak najbardziej, zdaję sobie sprawę, że może być to kwestia pokolenia, które po prostu odchodzi i wraca w coraz szczuplejszej grupie. Brak jest na to zazwyczaj czasu, ale i sił, i każdy ma swoje życie, co, wierzcie mi, jestem sobie w stanie wyobrazić xD Ale trudno mi sobie wyobrazić fakt, że nikt nie ma czasem ochoty oderwać się, wysilić trochę mózg i klawiaturę, i dobudować kilka cegiełek do swojej postaci, tak o, dla zabawy, czy nawet podszlifowania warsztatu i wyobraźni.

Nazwijcie mnie naiwną, chcę znać wasze zdanie! xD

Offline

#2 17.09.2018 17:29

LauvaTai
Administrator
Lokalizacja: Stolica
Data rejestracji: 04.01.2013
Liczba postów: 829

Odp: PBF's Not Dead

Cóż, właśnie kilka dni temu zaprzyjaźnione PBF Króla Lwa ogłosiło upadłość, więc perspektywy są niestety marne...

Problemem jest to, że fora przeżywają upadek popularności spowodowany fejsbukizacją internetu. Stara gwardia nigdy nie wytrzyma w nieskończoność, zawsze prędzej czy później odpadnie jedna, później kolejna i następne osoby. Nowych formuła forum nie zachęci, gdyż wszystko i więcej mają na facebooku. Wiadomości, komentarze, znajomych, grupy tematyczne...

Wiem, że nie wszyscy są wsiąknięci w macki Zuckerberga i wiedzą, że jest wiele innych miejsc do rozwoju pasji. Można próbować takie osoby pozyskać, ale ja osobiście nie potrafię wymyślić sposobów na to.


"And then one day you find
Ten years have got behind you
No one told you when to run
You missed the starting gun"
Lauva w wersji lwiej (dzięki Caro!)

Offline

#3 23.09.2018 14:32

Cynka
Użytkownik
Data rejestracji: 07.08.2010
Liczba postów: 195
WWW

Odp: PBF's Not Dead

Hej, jestem adminką pbfa i tylko sprostuję - graczy nie brakuje. Forum całkiem nieźle prosperowało, wręcz kiedy dowiedzieli się o zamknięciu powstał mały bunt. Powstaje inne lefkowe forum (właśnie prowadzone przez tych, którzy nadal chcą grać), istnieje jeszcze jedno, które nie jest tak trudno znaleźć w sieci.

Co się ogólnie stało z lefkowymi forami, których przecież kiedyś było na pęczki? Widzicie, takie fora zazwyczaj zakładali ludzie mający 14-20 lat, były robione na szybko, mocno niedopracowane, ale przyciągały. To było parę lat temu. Obecnie Ci wszyscy ludzie są dorośli, mają swoje inne zobowiązania, powinności, cele w życiu. Może nie bawi ich już ta formuła, a prędzej - po tylu latach znajomości po prostu przenoszą się na małe, prywatne fora lub piszą w wordach i innych takich. W małym gronie, gdzie nikt nikogo nie popędza itd. Po co użerać się z niechcianymi ludźmi, a tacy zawsze znajdą się na publicznym forum, gdy można prywatnie, kameralnie? To bardziej sprzyja pisaniu.

Ponadto, ogólny spadek zainteresowania pbfami. Lau ma rację - jeśli ktokolwiek nowy się zagłębi, prędzej zacznie szukać czegoś na Facebooku niż w internecie. Mam znajomych w różnym wieku z forum, jedna dziewczyna parę lat młodsza ode mnie sama mówiła, że kiedy tłumaczyła znajomym, czym jest pbf praktycznie nikt nie ogarniał, co w tym fajnego, w takiej formule. Też wystarczy spojrzeć na wszystkie istniejące fora o Królu Lwie - średnia wieku wynosi 20+, z mocnym naciskiem na ten +. Młodych użytkowników po prostu nie ma, mało kto się trafia. Ale to ogólny trend - słyszeliście, że zamykają  wxv/czo/cośtamjeszcze? To były olbrzymie hostingi, praktycznie większość obecnych aktywnych for na nich stoi. Te żywe, którym zależy przeniosą się. Reszta po prostu zniknie z internetu. Parę lat temu zamknięto mojeforum.net, który też był kolosem w świecie pbfów, chyba każdy od niego zaczynał.
Jasne, świat pbfów nie jest martwy. Wystarczy spojrzeć na Vision Lighthouse, na nota bene grupę pbfową na Facebooku. Tam są ludzie, całkiem sporo ludzi. Trochę pisze zwierzaczkami. Jest trochę lefkowych ludzi. Ale fora dyskusyjne i pbfy są niszowe. Zwłaszcza pbfy. Zawsze były niszową rozrywką, a teraz stały się jeszcze bardziej.

Odnośnie tego forum, właściwie każdego forum. To nie jest tak, że SLZ jest nieznane w świecie. Jest, chociażby często było wymieniane wśród graczy jako pytanie, gdzie można grać. Ale co może sobie pomyśleć potencjalny gracz, który wchodzi na forum, mało aktywne, ostatnie posty w NLS są z początku tego roku. A dwa, jeśli rozważamy to forum w kategorii pbfa - bez urazy, ale myślę, że jeśli ktoś naprawdę myśli o graniu na pbfie, poszuka forum, które jest same w sobie pbfem, a nie pisaniem w gwiazdkach na forum dyskusyjnym o Królu Lwie (storytelling tu nie istnieje od paru lat).

Ostatnio edytowany przez Cynka (23.09.2018 15:33)


sarryxscar_zpsaugz3wbi.png tamaxmalka_zpsjfa5i7yl.png

Offline

#4 24.09.2018 10:26

Kamui
Użytkownik
Data rejestracji: 26.07.2018
Liczba postów: 83

Odp: PBF's Not Dead

Hmm, na początku nie chciałam zgodzić się do końca z teorią, jakoby wpływy facebooka były aż tak wielkie... Ale, być może, rzeczywiście patrzyłam na to trochę przez pryzmat własnej ogromnej antypatii do mediów społecznościowych. Uważam je po prostu za zbyt płytkie i bezosobowe, żeby mogły zastąpić pbf i inne formy portali dyskusyjnych. A tymczasem wygląda na to, że rzeczywiście jestem zacofana społecznie xd

Ogólnie samo zagadnięcie tematu wynikało u mnie z zastanowienia, czy gdyby gdziekolwiek (gdzie istnieją jakieś przejawy życia) napisać teraz post fabularny, czy znalazłyby się osoby, które byłyby chętne pociągnąć swoje wątki i postacie. Czy w ogóle istnieją jeszcze takie żywe skamieliny, które po prostu ekscytowałoby wchodzenie na forum i odwiedzanie wątków, żeby zobaczyć, jak dalej potoczyła się akcja. Które miałyby ochotę, po prostu, na taką formę porozumiewania się z innymi wewnętrznymi zwierzakami.

I czy w ogóle byłoby to w stanie funkcjonować bez tego "popędzania" (naprawdę, to raczej fb kojarzy mi się z użeraniem z ludźmi i niekameralnym klimatem). W tym momencie jedyne pbfy, które jakoś dychają i pracują na swoje utrzymanie to te z całymi systemami, które nie dość, że są przerostem formy nad treścią, to jeszcze bywają mocno zaniedbywane, niekonsekwentne i wymagają przesiadywania na forum 24h, co, jak ustaliliśmy, nie będzie raczej domeną dojrzałych użytkowników.

I zastanawiam się, czy mogłoby funkcjonować forum na bazie łagodnego storytellingu, a nie niedopracowanego GoToWin. Czysto teoretycznie.

Powstaje inne lefkowe forum (właśnie prowadzone przez tych, którzy nadal chcą grać), istnieje jeszcze jedno, które nie jest tak trudno znaleźć w sieci.

I to mnie zaciekawiło ^^

Ostatnio edytowany przez Kamui (24.09.2018 10:30)

Offline

#5 05.03.2019 18:33

Matyldzio
Użytkownik
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 03.03.2019
Liczba postów: 22

Odp: PBF's Not Dead

Myślę, że przez premierę nowego Króla Lwa w te wakacje ludzie sobie przypomną o tym. Znajdą się nowi, którzy z chęcią dołącz do takich for jak to, tak jak ja 2 dni temu. 
Ale wydaję mi się, że wiem gdzie jest błąd dlaczego nie pojawiają się nowe osoby na forum. Trzeba, by potworzyć konta na Fb, insta itd. Forum Król Lew PBF, o którym mowa jest w tym wątku posiadało stronę na Fb ale była ona źle prowadzona. Za rzadko dodawane posty. Sam posiadałem stronę na Fb ale im rzadziej dodawałem tym mniej osób wyświetlało posty.
Jeżeli będzie się prowadziło taką "kampanie reklamową" w mediach społecznościowych to ludzie to odkryją nasze forum i jest szansa, że będą nowi użytkownicy się pojawiać.

//Poprawione literówki. Ibilis.//

Offline

#6 05.03.2019 19:07

Des
Weteran
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Data rejestracji: 06.11.2011
Liczba postów: 1,370

Odp: PBF's Not Dead

W sumie to pomysł nie jest głupi... Przez media społecznościowe jest większy przepływ osób, mogą wyświetlać się wyżej w wynikach wyszukiwania itd.
Jednak ktoś będzie musiał to prowadzić i wziąć za to odpowiedzialność jeśli taka decyzja miałaby być podjęta. No i oczywiście, co mogłoby być publikowanie na takowym "fanpage'u"? Przydałby sie solidny plan.

Ostatnio edytowany przez Des (05.03.2019 19:08)


tumblr_nb3g390x5b1t4y72uo1_500.gif
To the stars who listen — and the dreams that are answered.
Sarah J. Maas – A Court of Mist and Fury

scar_fan_stamp_by_konyhyuga_sama-d4ffmmf.gif
deviantArt    Tumbrl

Offline

#7 05.03.2019 19:15

Matyldzio
Użytkownik
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 03.03.2019
Liczba postów: 22

Odp: PBF's Not Dead

Jasne ale najlepiej, żeby nie jedna osoba to prowadziła tylko ze 2-3.
A wstawiane no nie wiem ciekawostki z króla lwa i rzeczy tego typu. Aktualności z naszego forum. itp. itd.
No właśnie bo widzę, że niektórzy nie są za mediami społecznościowymi ale tak można zrobić dobra reklamę.
O jeszcze wpadłem na pomysł, żeby zrobić kanał na YT. Ja wiem, że dużo pomysłów na raz ale chce jakoś też Wam pomóc bo to Wy tworzylscie przez ostanie lata to forum, i to Wy podejmujecie decyzje. Ja jestem tu od chwili, i nie mam nawet zamiaru wam wmawiać co trzeba robić. Mogę Wam podsyłać pomysły.

Offline

#8 05.03.2019 21:35

Ibilis
Administrator
Lokalizacja: Za grupą lwic ;P
Data rejestracji: 16.10.2010
Liczba postów: 6,509

Odp: PBF's Not Dead

Pomysł nie jest głupi, ale niestety dość kłopotliwy. Nikt właściwie nie ma czasu na prowadzenie takiej promocji, administracja albo pracuje, albo studiuje. Aktualnie na portalu deviantArt istnieje oficjalna grupa Stada, którą prowadzę (dodając prace Stadowiczów do galerii). Mediami społecznościowymi się nie zamierzam zajmować (w żadnym takim serwisie nie mam konta i nie zamierzam mieć), a do kanału na YouTube potrzebne by nam były materiały do upublicznienia (nie grożące pozwem ze strony Walt Disney Pictures). Jednak jeśli jakiś reprezentatywny Stadowicz (najpewniej Administrator/Moderator/Stały Użytkownik) byłby gotów podjąć się takiego wyzwania, to postarałbym się pomóc w zakresie moich (ograniczonych czasem) możliwości.


Grywałem w FH pod nickiem Ibilis używając presetu.
Avatar by  KujonekZombiVitri madkakerlaken.png

Offline

#9 05.03.2019 21:48

Matyldzio
Użytkownik
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 03.03.2019
Liczba postów: 22

Odp: PBF's Not Dead

Teraz u mnie troszkę trudno z czasem ale za jakiś czas powinno być lepiej, wiec myślę, że mogę się podjąć wyzywania.

A jeżeli chodzi o problemy z kanałem na YT ze strony Disneya, to ja sam mam kanał na którym powstawiałem kilka piosenek z Króla Lwa i disney zgłosił mi tylko Krąg Życia i nie można włączyć tego filmu.

Offline

#10 06.03.2019 09:41

Kiara 0
Administrator
Lokalizacja: Stado L.Z. v. 3.0
Data rejestracji: 04.02.2007
Liczba postów: 6,817
WWW

Odp: PBF's Not Dead

Swego czasu bawiłam się jeszcze z Windows Movie Makerem i to co wyprodukowałam wrzucałam na prywatny kanał, który wyświetlaliśmy na stronie głównej. (Niestety przed premierą ostatniej odświeżonej wersji 3D w kinach, w internecie robili czystki i zdjęto mi tamten kanał, ponieważ miałam na nim także wrzucony sam film w partach. Obecnie jedyne co mam to https://www.youtube.com/watch?v=m-zVt6xAa6c zrobine na potrzeby jednych urodzin forum.) Jeśli masz pomysł co w ogóle na takim kanale mogło by się znajdować, to chętnie posłucham.

Co do mediów społecznościowych, to mamy istniejącą stronę - https://www.facebook.com/SLZpl/, aktualnie 114 polubień, więc można przypuszczać, że większość stadowiczów mających facebooka chyba ją polajkowała + sporo innych przypadkowych osób.
Nie była nigdy regularnie prowadzona, umieściliśmy tam tylko kilka ważnych informacji.

Jednakże, osobiście uważam, że na razie nie powinniśmy myśleć o YT, ponieważ to portal który wymagałby największego nakładu pracy i czasu ze wszystkich dostępnych nam możliwości.


Jeśli myślimy o zaistnieniu w mediach społecznościowych, to skupiłabym się na Facebooku i Twitterze plus journale na DeviantArcie.
Dla FB i Twittera musielibyśmy omówić jakie rodzaje informacji (najpierw tak z grubsza) chcielibyśmy publikować, kto miałby czas napisać tam coś od siebie ORAZ kto z nas będzie chętny, do udostępniania tych postów np. u siebie czy na grupach w których uczestniczy.

Natomiast o DA pomyślałam w kontekście tego, że artów mamy tam dość sporo, kilka osób jest aktywnymi publikującymi artystami, więc chyba nie było by to szczególnie trudne robić podsumowanie tygodnia czy miesiąca (lista+ kilka zdań na temat każdego obrazu) i np. prezentowanie na stronie głównej grupy jednej wybranej pracy z danego okresu (i wcale nie twierdzę, że miałby to akurat robić Ib).


Matyldzio, chętnie podyskutuję jeszcze na ten temat, natomiast powiem na koniec, że zachęcam Cię do dalszej aktywności na forum i jestem wdzięczna za dotychczasową. Jeśli wszyscy omówimy szczegóły poruszanych pomysłów oraz poznamy się bliżej, będę mogła rozważyć nadanie Ci odpowiednich uprawnień do fanpage, jeśli chciałbyś być jednym z jego prowadzących.


793wMmt.gif R11oDMXt.jpg
Refreshed Queen has returned!

Offline

#11 06.03.2019 10:00

Matyldzio
Użytkownik
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 03.03.2019
Liczba postów: 22

Odp: PBF's Not Dead

A wiec mówię, ja mogę pomóc z tym FB i Twitterem, ale devianarta to ja nie ogarniam i nie umiem rysować wiec tutaj nie pomogę.
O istnieniu strony nawet nie wiedziałem ale już polajkowalem. Tylko zastanawiam czy jeżeli nie było tyle czasu na nią nic wstawiane to nie lepiej by było nową założyć. I zrobić taki nowy nowy start.
No i z tym YT to rzeczywiście trochę ciężko ale z mediami społecznościowymi według mnie można by coś podziałać.

//Pilnuj polskich znaków ; ) ~Kiara 0//

Offline

#12 06.03.2019 13:29

Matyldzio
Użytkownik
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 03.03.2019
Liczba postów: 22

Odp: PBF's Not Dead

Na telefonie pisałem i jak na nim piszę to nie chcę mi się tego robić. Ale jak piszę na kompie to zawsze o to dbam.

//Rozumiem, ale o ile można przymknąć na to oko podczas pisania na czacie, to w postach trzeba o tym pamiętać. W innym wypadku będziesz miał posty upstrzone czerwonymi poprawkami. ;)
Pamiętaj także o zaznaczeniu opcji - https://i.imgur.com/eyL2Z1p.png aby nie tworzyć posta pod postem. ^_^ ~Kiara 0//

Offline

#13 06.03.2019 22:15

Matyldzio
Użytkownik
Lokalizacja: Warszawa
Data rejestracji: 03.03.2019
Liczba postów: 22

Odp: PBF's Not Dead

A więc tak myślałem, myślałem i wymyślałem. Tutaj kilka takich największych rzeczy, które mogłyby się pojawiać na FB.
Co można robić na stronie FB?
- wstawianie ciekawostek z Króla Lwa
- Wstawianie prac użytkowników naszego forum
- wstawianie aktualności ze świata KL
- wstawianie aktualności ze naszego forum
- wstawianie ciekawych cytatów


Na pewno coś się jeszcze znajdzie.

Ktoś pisał o Twitterze ale jak trochę to przemyślałem to uważam, że jest to zły pomysł. Sam mam na nim konto i od kilku lat Twitter stał się platformą polityczną. Jest tam od cholery polityków i nie wiem czy jest sens zakładać tam konto, a poza tym zastanówcie się gdzie jest większa szansa na znalezienie potencjalnego użytkownika, który interesuję się KL i który polubiłby Fan page..... na FB czy Twitterze. Według mnie FB.
A poza tym lepiej by było skupić się na rozwijaniu na razie jednej rzeczy.
Kolejna sprawa kto miałby się tym zajmować? Ja jestem tu od chwili i nie wiem czy Wy wszyscy chcielibyście "Świeżaka" na takim stanowisku.
Ale pomijając już, kto miałby się tym zajmować to jeśli chodzi o liczbę to na pewno musiały by być to 2 osoby minimum.

No i na koniec liczba postów na tym Fan page. Na pewno jeśli zaczęlibyśmy wstawiać po 5 postów dziennie to mógłby się skończyć pomysły tak po 2-3 tygodniach. Myślę, że wystarczy nawet 1 post dziennie, aby podtrzymać "widownię". Czasami można dać 2 albo nawet 3. Liczba postów bedzię większa gdy zaczną się pojawiać kolejne trailery z nowego KL lub nowy sezon z Lwiej Straży ( za, która ja osobiście średnio przepadam ).
                                                                                                                                   Czekam na Wasze opinie.
                                                                                                                          Matyldzio, Matylda, Matineczko xD

Ostatnio edytowany przez Matyldzio (06.03.2019 22:22)

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman