Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

#1 2014-05-20 02:53

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

[Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

Ostatnio przeglądając strony z The Lion King Trivia skojarzyłem pewne fakty i wpadłem na pomysł teorii odpowiadającej na pytanie nasuwające się na myśl wielu fanom Króla Lwa w polskiej wersji językowej Krąg Życia został zmieniony w późniejszych wydaniach?

Jak się okazuje - ważne są kulisy postania tej sceny i piosenki.
Niektórzy z was zapewne zauważyli, że Król Lew nie miał jako takiego zwiastuna. Zapytacie "Ale jak to? Kinowa produkcja Disneya bez żadnego zwiastuna?" No i właśnie jakiś zwiastun musiał być. Tylko jaki?
Otóż odpowiedź jest prosta, nasuwająca się z tematu tego wątku - Krąg Życia!
Tak, to właśnie ta scena, ta piosenka była zwiastunem Króla Lwa. Piosenka była idealna - piękna, potężna, pokazująca majestat i piękno tego filmu animowanego. No i jakże kinowa była to scena!

Również to, że napis "Król Lew" pojawia się dopiero po pierwszej scenie (i następuje typowe, zwiastunowe "łupnięcie" - w zwiastunie musi być jakieś łupnięcie, lub inne dudnienie ;) ) nie jest przypadkowe - właśnie taka jest specyfika trailerów.

A skoro był to zwiastun to scena ta musiała być ukończona możliwe jak najszybciej, pierwsza w kolejności. I tak zapewne było (zanim stała się zwiastunem była też pokazywana na ekskluzywnych przedpremierowych pokazach/zajawkach).

A więc Krąg Życia był ukończony zanim jeszcze film miał nadaną ostateczną formę. Mogło być to naprawdę wcześnie, ponieważ tak naprawdę żadne zmiany w scenariuszu nie mogły wpłynąć na jego zgodność z resztą filmu.

Zatem - Krąg Życia jako zwiastun trafiał do studiów dubbingowych zanim jeszcze mogły one zobaczyć sam film. Zadaniem takiego studia było stworzyć przekład ZWIASTUNA, nie filmu, do którego jeszcze dostępu mieć nie mogło. A zwiastun powinien brzmieć jak najbardziej donośnie, do czego głos Joanny Dark nadawał się idealnie.

I tu wysnuwam moją teorię:
Jako, że miał być to zwiastun studio dubbingujące nie przyłożyło się i zmiksowało wokal z melodią, nie zostawiając wersji na oddzielnych kanałach.
Jak się później okazało, gdy wydawana była Edycja Specjalna z dźwiękiem przestrzenny, zaowocowało to brakiem możliwości stworzenia wersji tej sceny z dźwiękiem przestrzennym, a więc - piosenka musiała zostać nagrana na nowo.

No dobrze, ale czemu zmieniono tekst i wykonawczynię?
Ciężko mi się odnieść do kwestii wykonawczyni.
Joanna Dark wygrała casting na wykonanie tej piosenki. Możliwe, że nowe studio dubbingowe (Star International Polska) gdy wydawało Edycję Specjalną po prostu nie miało z nią kontaktu, lub uznało, że mają kogoś, kogo głos lepiej będzie pasował (albo weźmie mniej kasy).

A tekst?
Pani Joanna Dark miała podpisany rygorystyczny kontrakt z Disneyem, więc odpada możliwość, że miała jakieś prawa do tekstu i przez to został on zmieniony.
Moim zdaniem po prostu uznali, że skoro i tak na nowo muszą nagrać piosenkę, to tym razem zmienią tekst, patrząc na niego w kontekście całego filmu (i ewentualnie przystosowując go do nowej wykonawczyni).

To tylko moja fanowska teoria. Co o niej sądzicie? Może widzicie w niej nieścisłości, lub potraficie ją jakoś uzupełnić? Albo macie jakąś zgoła inną teorię, mogącą rzucać zupełnie inne światło na tę sprawę? Piszcie! Chętnie przeczytam i wdam się w głębszą dyskusję. :)


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#2 2014-05-20 13:38

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: [Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

Ja się tam na sprawach technicznych raczej nie znam, więc moja teoria jest trochę inna.

Otóż, gdy wyszła wersja z 2003 z dodaną nową piosenką, to wszystkie kraje musiały tą scenę jeszcze raz nagrać. Niestety studio, które dubbingowało KL w Polsce już nie istniało. Więc KL trafił do innego studia, w którym nagrali "Poranny Raport". I wtedy stwierdzili (tak słyszałem, ale nie  mam pewności czy to rzeczywiście jest prawda), że tekst jest zbyt trudny dla dzieci, a wokalistka ma "za mało przyjemny" głos. I postanowili napisać nowy tekst i zatrudnić nową wokalistkę.

I rzeczywiście nowy tekst jest dużo prostszy (nad czym ubolewam), a Joanna Dark ma poważniejszy głos (w pewnych momentach nawet lekko "męsko brzmiący") od Beaty Bednarz.


A jeśli chodzi o zwiastun, to niestety nie miałem możliwości obejrzenia oryginalnego zwiastuna, ale widziałem zwiastun z 2011. I z tego co pamiętam, to tam właśnie podkładem jest "Krąg Życia".


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#3 2014-05-20 16:46

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: [Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

A jeśli chodzi o zwiastun, to niestety nie miałem możliwości obejrzenia oryginalnego zwiastuna

To po prostu obejrzyj króla lwa kończąc go na głośnym łupnięciu i napisie "Król Lew". ;)

Napiszę do SIP, może mi odpiszą, kto wie? ;)


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

#4 2014-05-21 20:30

Ibilis
Administrator
Lokalizacja: Za grupą lwic ;P
Data rejestracji: 2010-10-16
Liczba postów: 6,329

Odp: [Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

W sumie obie teorie są możliwe... a najprawdopodobniej obie.
Musieli nagrać na nowo przez miksowanie na szybko, głos Joanny Dark uznali za zbyt twardy dla dzieci, a tekst za zbyt trudny...
A mogło i być tak: [link]
W efekcie mamy w nowszej wersji mamy uproszczoną i zmiękczoną wersję piosenki... która zapadała w pamięci dzięki temu, że właśnie była taka... uderzająca, mocna (trudno o jakieś fajne określenie).

Ostatnio edytowany przez Ibilis (2014-05-21 20:30)


Avatar by  MadKakerlaken madkakerlaken.png

Offline

#5 2014-05-24 21:02

Licho
Użytkownik
Lokalizacja: Resko/Szczecin
Data rejestracji: 2014-01-25
Liczba postów: 30
WWW

Odp: [Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

Po prostu naprawili coś, co działa, i spsuli :/ Na tyle by ta nowa wersja całkowicie mnie zniesmaczyła - szczególnie na tle oryginału.


Nie naprawiaj tego, co działa.

Offline

#6 2014-05-24 21:10

Ariz
Użytkownik
Data rejestracji: 2011-08-18
Liczba postów: 499

Odp: [Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

I tylko Polska tak cudowała z tymi dwiema wersjami?


Za ciebie i mnie..Na krzyża ramionach...Rozpięty był on pan i król...Człowiekiem się stał...I jak człowiek skonał...Z miłością zniósł strach i ból...Każdy grzech...Na krzyżu spłacił...Swoją krwią

Taka jest prawda!

Offline

#7 2014-05-24 21:36

Ognik
Fan TLK
Lokalizacja: Stargard/Poznań
Data rejestracji: 2013-03-12
Liczba postów: 5,507
WWW

Odp: [Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

Ja słyszałem, że tylko Polska.


Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Offline

#8 2014-05-24 22:23

Nit
Administrator
Data rejestracji: 2008-12-31
Liczba postów: 9,856
WWW

Odp: [Teorie] Czemu "Krąg Życia" został zmieniony w nowszych wydaniach??

W kilku krajach zmieniano za to cały dubbing:

During the 2003 Platinum Edition's run, the 2003 Arabic dub was included on the Croatian/Bulgarian DVD, as well as the Middle East's DVD (the DVDs were the same for both regions).
The 2003 Middle Eastern/Croatian/Bulgarian Platinum Edition DVD (which included the 2003 Arabic dub) also included the 1994 Arabic dub's version of the song "The Circle of Life" as a storyboard bonus feature, which can be viewed below.

Two Czech dubs of The Lion King have been made - one in 1994 and one in 2003.
    Two Estonian dubs of The Lion King have been made - one in 1996 and one in 2012.


Nie ma niewinnych (u)serów! ~Sam

Offline

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] claudebot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman