Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

Ogłoszenie

Król Lew znowu w kinach!

Zapraszamy do dyskusji o nowej wersji w temacie KRÓL LEW 2019.
Mamy także cały dział poświęcony temu wydaniu. :)

#1 30.08.2019 21:14

Maks0308
Użytkownik
Data rejestracji: 29.08.2019
Liczba postów: 20

Król Lew, czyli całe życie opowiedziane w 84 minuty

Większość Króla Lwa uważa "po prostu" za wybitne Disneyowskie arcydzieło (z resztą słusznie). Ja przyjrzę się temu filmowi od strony morału z jego płynącego. Bo nie wiem jak wy, ale ja na pewno, gdy będę miał dzieci i zaczną zadawać mi różne życiowe pytania, po prostu puszczę im Króla Lwa. Nie ma drugiego tak wartościowego filmu!

Po pierwsze: to pierwszy film tak dobrze poruszający problematykę śmierci i to od najgorszej strony; połączonej z zabójstwem i, co gorsza, bratobójstwem. Simba przeżywa śmierć bardzo bliskiej, najbliższej mu osoby - jego własnego ojca. Simba przeżywa traumę, w której pomagają mu przyjaciele.

Po drugie: Hakuna Matata! Film pokazuje prawdziwy przepis na życie w problemach (a problem Simby jest ogromny: myśli, że zabił własnego ojca i króla). Powiem szczerze, że do "Hakuna Matata" nawiązał raz nawet ksiądz mnie spowiadający ;)

Po trzecie: miłość. Podejście Simby do niej w dzieciństwie i w momencie, w którym go dotyka jest zupełnie inne. I film ją ukazuje.

Po czwarte: Krąg Życia. To straszne, że jedne słodkie zwierzątka zjadają inne słodkie zwierzątka, prawda? Ale na tym polega życie. Jedni zjadają drugich by przeżyć, a wszyscy potrzebni są wszystkim (lwy zjadają antylopy, ale gdy umrą, rośnie na nich trawa, a antylopy jedzą trawę). Tak samo jest wśród ludzi, żebyśmy zjedli chleb potrzebny jest rolnik, piekarz, kierowca, sprzedawca i inni.

Obnażone są też najgorsze cechy: zazdrość, manipulacja, dwulicowość, a to wszystko ma Skaza. Film ukazuje, że nie należy ufać bezgranicznie.

Rafiki (z suahili "przyjaciel") uczy nas też dowartościowania i pewności siebie ("On żyje w TOBIE")

Jedyne, o czym film nie mówi to nieszczęśliwa miłość, ale to nadrabia Król Lew 2, kończący się ostatecznie dobrze i dający nadzieję.

Pewnie jest też wiele innych rzeczy, które tłumaczy  Król Lew, a ja ich nie wypisałem. Macie coś? Piszcie ;P

#2 30.08.2019 22:00

Tasmar
Użytkownik
Data rejestracji: 01.08.2019
Liczba postów: 56

Odp: Król Lew, czyli całe życie opowiedziane w 84 minuty

Według mnie chociażby to jak Skaza wykorzystał hieny do zdobycia władzy, bo obiecał im, że nie dotknie ich głód, niby nie są już głodne, ale przez jakiś czas, bo potem jest jeszcze gorzej. W dzisiejszych czasach jest to samo, ci co chcą rządzić, to często obiecują, że jak nas wybierzecie to damy wam to, a potem też jest to na chwilę, tak jak brak głodu dla hien.

#3 30.08.2019 22:15

Maks0308
Użytkownik
Data rejestracji: 29.08.2019
Liczba postów: 20

Tasmar napisał/a:

Według mnie chociażby to jak Skaza wykorzystał hieny do zdobycia władzy, bo obiecał im, że nie dotknie ich głód, niby nie są już głodne, ale przez jakiś czas, bo potem jest jeszcze gorzej. W dzisiejszych czasach jest to samo, ci co chcą rządzić, to często obiecują, że jak nas wybierzecie to damy wam to, a potem też jest to na chwilę, tak jak brak głodu dla hien.

Tego akurat nie zauważyłem, a jest to bardzo istotne. Dzięki ;) Ogółem Skaza jest typem polityka. Hipokryta, manipulator itd. Zresztą jego umiejętności polityczne są pokazane w Przyjdzie czas, gdy zrobił z siebie Hitlera ;P

Ostatnio edytowany przez Maks0308 (31.08.2019 13:10)

#4 01.09.2019 15:13

Maro
Moderator
Data rejestracji: 06.02.2007
Liczba postów: 442

Nie myślałam o tym wcześniej, ale racja, sytuacje przedstawione w Królu Lwie można wielokrotnie porównać do typowo życiowych problemów. Tylko co zrobić by dziecko wyciągnęło podobne wnioski, bo dla mnie Król Lew do pewnego wieku to były tylko super lwy, które są takie wspaniałe i majestatyczne ponieważ są lwami.
Ale tak, film pokazuje bardzo wyraźnie dobre oraz złe cechy bohaterów, a uciekanie od problemów Simby jest tam mocno skrytykowane, co akurat dało mi do myślenia już w bardzo młodym wieku.

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman