Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 15.05.2019 15:26

Kamui
Użytkownik
Data rejestracji: 26.07.2018
Liczba postów: 81

Współczesne Adaptacje

Nie widziałam tu takiego wątku, z resztą sprawa jest dość świeża :)
Jako, że obok Króla Lwa powstaje/powstało wiele innych adaptacji Disneya, tu można o nich podyskutować. Co sądzicie, na czym byliście, jak porównujecie do klasyki...

Ja osobiście widziałam jak na razie tylko Księgę Dżungli oraz Piękną i Bestię - także tym bardziej jestem ciekawa, jeśli był ktoś np. na Dumbo... Mile widziane przewidywania na podstawie trailerów, lub nawet pomysły i nadzieje na temat tego, za co jeszcze wezmą się współcześni twórcy :)

Jeśli chodzi o te ostatnie, to chyba najchętniej zobaczyłabym Dzwonnika z Notre Dame (porusza dość ciekawe problemy, które ani trochę się nie zestarzały, poza tym miło byłoby zobaczyć kostiumowca w klimacie średniowiecznego Paryża ^^ Pomijam, że byłby to ukłon w stronę biednej Katedry...)

Ostatnio edytowany przez Kamui (15.05.2019 15:30)

#2 16.05.2019 23:40

Samburu
Użytkownik
Data rejestracji: 12.01.2012
Liczba postów: 338

Odp: Współczesne Adaptacje

Biorąc pod uwagę tylko współczesne adaptacje to zdążyłem oglądnąć do tej pory jedynie Piękną i Bestię, którą puszczali na tegoroczną Wielkanoc. Zabierając się za seans ciągle miałem w głowie to, że robię źle oglądając remake a nie widząc najpierw pierwowzoru rysunkowego. Oczywiście, gdzieś w przeszłości przewijała mi się ta bajka; jako mały byłem wręcz zafascynowany magią tego co tam widać, natomiast miałem też takie głupie przekonanie, że Disney rozgranicza swoje produkcje na bajki dla dzieci i bajki dla dziewczynek ;D. Nie trudno się domyślić że te drugie omijałem. Teraz oczywiście ma się inne zdanie i inne myślenie i daje się szansę wszystkiemu co powinno na nią zasługiwać. Dałem ją "Pięknej..." i nie żałowałem. Najbardziej urzekła mnie (albo inaczej - nie rozczarowała) ta magia motywu zaklęcia ludzi w przedmioty. Jako dzieciak byłem bardzo przywiązany do niektórych swoich przedmiotów i zabawek i wyobrażałem sobie, że mają duszę umieją mówić i je boli jak spadną na podłogę. Nie trudno wywnioskować, że oglądanie tego na ekranie sprawiało mi frajdę. Druga rzecz to pomysł na historię. Wiem, że produkcja opierała się na francuskiej baśni, dlatego ukłon należy się zarówno dla jej autora jak i Disneya za zekranizowanie. Dla mnie, mimo iż z pozoru tego nie widać, "Piękna i Bestia" to niebanalna produkcja. Zasługa w tym powiązania wielu różnych elementów dotyczących zarówno świata fantasy jak i realnego w jedną uzupełniającą się całość. Z wielką chęcią przysiądę się do wersji rysunkowej, bo, poza oczywistymi dla mnie względami, którym jest ten magiczny klimat (i chciałbym doświadczyć go w wersji kreskówkowej) nie ukrywam, że umknęło mi parę wątków (szczególnie na początku) i nie do końca wiedziałem kim jest ta kobieta która uratowała różę... Natomiast przeszkadzał mi trochę fakt, że ten film to też typowy musical, a za tymi zbytnio nie przepadam (jak chcę sobie czegoś posłuchać to puszczam CD z muzyką a nie film xD). Ale nie to było najważniejsze.
Ciekawe jest tez to jak to wszystko zatacza koło - najpierw duża części bajek była adaptacją książek, a potem z tych bajek powstają remakei. Z tego też względu rodzi się kolejny powód dla którego filmy live-action mają rację bytu (choć jasne jest, że żaden remake nie przeskoczy oryginału). Jeśli ktoś nie czytał książki, jeśli ktoś nie obejrzał bajki, a w końcu oglądnął film to w końcu dotknęła go ta wspaniałość danego dzieła. Oglądając takie filmy można się nieźle zainspirować.

Z powstałych do tej pory adaptacji obejrzałbym z chęcią Dumbo, reszta nie jest w centrum mojego zainteresowania, choć na oryginały. których nie oglądałem, zawsze bym się skusił.

A z tego co będzie? Oczekuję "Zakochanego Kundla". Już kiedyś pisałem, że ta bajka świetnie nadaje się do adaptacji.

Lady_and_the_Tramp-poster.jpg
Całkiem nieźle dobrani aktorzy ;p

W ogóle nową ciekawostką jest dla mnie fakt że historia tej bajki nie była w 100% wymysłem Disneya, a tych brakujących procentów dopełniło zaczerpnięcie motywów z krótkiego opowiadania pt. Happy Dan, the Cynical Dog, które było zamieszczone w jakimś czasopiśmie. I drugą ciekawostką którą wynalazłem jest cena pierwszej książki wydanej jeszcze przed pojawieniem się filmu, osiągająca na aukcjach kwoty rzędu kilkuset dolarów. Warto trzymać starocie ;].

No i również z niecierpliwością oczekiwałbym Dzwonnika. Ponoć plany są, że film ma mieć dość mroczne zabarwienie. Cokolwiek to znaczy, jak dla mnie słowo mroczny pasuje świetnie do tej opowieści i całej jej otoczki. Natomiast oczywiście smuci fakt tragedii i w kontekście filmu nie jest na pewno za ciekawie jeśli chodzi o jakiekolwiek prace. Z drugiej strony najważniejsze jest przecież dobro katedry. Film co jak co ale chyba musi powstać - przyniósłby niejako coś w stylu otarcia łez i radość w tak trudnym czasie jakim jest stan po pożarze i w ogóle hołd dla samej katedry. 

I jeszcze na koniec - za tydzień Aladyn 2019, którego tak samo jak Pięknej i Bestii nie oglądałem w całości w wersji rysunkowej. Jednak sądząc po moich odczuciach odnośnie Pięknej... nie powinno u mnie być problemu z chęcią do oglądnięcia Aladyna.

#3 17.05.2019 14:53

Kamui
Użytkownik
Data rejestracji: 26.07.2018
Liczba postów: 81

Odp: Współczesne Adaptacje

Muszę przyznać, że umknęła mi informacja o Zakochanym Kundlu. W takim razie na to też czekam z utęsknieniem. Ale jednak Dzwonnik to Dzwonnik, mają cały step szeroki możliwości interpretacyjnych i subtelnych nawiązań. Zwłaszcza przy postaci Frolla i Esmeraldy, które właściwie stanowią pewne archetypy i można by je wyciągnąć!

Ale Alladyna trochę się boję O.o No i szkoda mi Willa Smitha, bo ewidentnie wkłada całe swoje siły w jednoczesne odegranie roli Dżina po swojemu i oddanie hołdu Robinowi Williamsowi - tymczasem od pierwszych trailerów jest trochę mieszany z błotem. No ale nie łatwo jest odtwarzać tak kultowe postacie. Już mniej obciążony jest aktor grający Aladyna. Główne postacie w klasycznych bajkach są o tyle łatwe w zrekonstruowaniu, że z reguły ich podstawową cechą jest ich dobroć w otoczeniu mniej wyraźnych atutów. Reszta jest już do dopowiedzenia.

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman