Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

#31 05.10.2017 13:36

Maro
Użytkownik
Data rejestracji: 06.02.2007
Liczba postów: 387

Odp: Halloween - Fajne?

Myślę, że po imprezie halloweenowej cięzko będzie niektórym dotoczyć się na cmentarz  xD

Tak na serio, to myślę, że wiem dlaczego niektórzy ludzie uważają Halloween za zagrożenie dla kultury, wiary, Wszystkich Świętych... Po prostu za każdym razem kiedy rozmawiałam z kimś wierzącym na temat Halloween, mój rozmówca od razu wszystko nadinterpretował i myslał, że wierzę w czarownice, obrzędy jakies tam robie, rózne cuda :D Tymczasem ja po prostu wybierałam się na imprezę z przebraniami i nie znaczyło to dla mnie nic ponad to!
Może wiara niektórych Chrześcijan jest tak krucha, że jak tylko zobaczą gdzieś motyw czarownicy to od razu zmieniają poglądy, wierzenia i tradycje xD A przynajmniej moi rozmówcy sprawiali takie wrażenie.

Ostatnio edytowany przez Maro (05.10.2017 13:37)

#32 05.10.2017 14:41

Ashera
Użytkownik
Data rejestracji: 15.04.2015
Liczba postów: 158

Nie obchodzę Halloween. Dokładne kalkowanie innej kultury nie wydaje mi się zbyt mądre. W Ameryce to święto to część tradycji, ma swoją historię, ale w Polsce? Nie ma żadnego znaczenia, może być najwyżej okazją do zabawy - bez żadnych wartości czy emocjonalnego przywiązania.
(A ja nie lubię imprez xd).

Ale nie myślę, by to mogło zagrozić dniu Wszystkich Świętych xD Jak ktoś chce, może imprezować w Halloween i poświęcić czas na zadumę w dwa kolejne dni.

#33 05.10.2017 14:52

Kravariss
Użytkownik
Data rejestracji: 27.09.2016
Liczba postów: 224

Właściwie to zakałada się, iż Halloween jest świętem wywodzącym się z północnej Europy (czyli bardzo starym elementem naszej kultury), który zaadaptowali Amerykańczycy ;) Jednak u nas zaczął znikać gdzieś w trakcie średniowiecza, a zniknął niemal zupełnie, kiedy Wszystkich Świętych zostało przesunięte z wiosny na 1 listopada.

Hey, is it hot in here or is that just me?

#34 05.10.2017 15:01

Maro
Użytkownik
Data rejestracji: 06.02.2007
Liczba postów: 387

Spotkałam się z informacją, że dynie drążyło się i zapalało w nich świece, potem stawiało na rozdrożu bądź skrzyżowaniu aby wskazywały drogę duszom zmarłych. Potem się tak rozwijało i rozwijało, aż wyewoluowało w Halloween.
Taka ciekawostka.

#35 05.10.2017 15:02

Ashera
Użytkownik

Północnej Europy, nie Polski. W Polsce były Dziady, to inny zwyczaj.
A z Wysp Brytyjskich pochodzi spora część przodków obecnej ludności amerykańskiej.
Bo ja wiem, że na początku byli Indianie xD Amerykanie to specyficzny naród, prawie całkowicie złożony z imigrantów, którzy przywieźli ze sobą również swoje tradycje.

Ostatnio edytowany przez Ashera (05.10.2017 15:10)

#36 05.10.2017 15:08

Kravariss
Użytkownik
Data rejestracji: 27.09.2016
Liczba postów: 224

I biednych Indian niemal wybito w pień :c

Masz rację, w Polsce wtedy były Dziady. Nie miałam akurat na myśli "u nas" jako Polski, ale "u nas" jako Europejczyków - potraktowałam kulturę Europejską jako całość c;

Hey, is it hot in here or is that just me?

#37 05.10.2017 15:18

Ashera
Użytkownik

A, jako całość, to racja ;)
(Choć nie jestem pewna, czy można mówić o kulturze europejskiej jako jedności przed średniowieczem, dlatego nie pomyślałam o tym.)

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman