Stado Lwiej Ziemi

Stado Lwiej Ziemi

Nie jesteś zalogowany na forum.

#1 25.04.2017 18:20

Szafira
Królewna Śnieżka
Data rejestracji: 24.09.2015
Liczba postów: 94

Czas i jego względność

//pisze tego posta jako Ja, nie Szafira/

Mamy w chwili pisania tego posta 25 kwietnia 2017, i chciałbym wam podać moje przemyślenie, i zapytać czy też myślicie podobnie.

Jako młode szczenie była szkoła, korki, szkoła korki i tak się to ciągało, potem wakacje i znów wrzesień, i końca widać nie było. Wieku nawet 16 lat, mówią się dzień dobry do osób po 20roku życia... Było się dzieckiem, 18urodziny nic jeszcze nie zmieniały(poza legalną możliwością kupienia używek). A teraz tak patrze na to i nawet nie wiem kiedy to wszystko się wydarzyło. Nagle dzieci z podstawówki, czy nawet z gimnazjum mówią ci Per Pan, mówią dzień dobry i proszę Pana nawet jeśli chcą wyżebrać papierosa na przystanku, nagle łapiesz się na tym że do osoby wieku własnych rodziców mówisz cześć, i najczęściej na ty. Spotykasz osobe z szkoły, jest cześ cześ ale rozmowa, to najczęściej się zaczyna do roboty jedziesz, albo co zroboty wracasz. Większość mordeczek z szkoły ma własne dzieci, część jest w rajchu czy wyspach.

Też wam się wydaje że w pewnym wieku czas nagle się jakoś zakrzywia, weekend myślisz sobie k#$wa jutro do pracy, a tu już okazuje się że piątek bo szef pyta czy będziesz w sobote. Jedne rachunki zapłaciłeś/aś, a tu już nowe w skrzynce, więc gdzie był ten miesiąc? Tu dopiero co chwaliłeś/aś/zaliłeś/aś się jakto kac dopadł po sylwku, a już za progiem maj, anim przypomnisz se omaju już czerwiec.

Ot moje własne ludzkie przemyślenia ;]

#2 25.04.2017 22:12

Ibilis
Administrator
Data rejestracji: 16.10.2010
Liczba postów: 6,392

Odp: Czas i jego względność

Czas się faktycznie tak "zakrzywia", jak to ładnie określiłaś.
W sumie, gdy się zastanowić nad tym, to patrząc na okres 1 roku w różnym wieku:
Gdy masz 5 lat, to rok stanowi 20% całego twojego całego życia - szmat czasu.
W wieku 20 lat to 5% - cztery razy krócej.
W wieku 50 lat to zaledwie 2%... praktycznie tyle, co nic.

To trochę jak z procesorem w kompie. Bardziej się odczuje zmianę z Pentium 100MHz na 2x szybsze Pentium 2 200MHz. A zmiana z i7 2.4GHz na i7 2.5GHz jest niemal niezauważalna (choć w obu przypadkach przybyło 100MHz).

Grywałem w FH pod nickiem Ibilis używając presetu.
Avatar by  KujonekZombiVitri madkakerlaken.png

#3 09.10.2017 11:14

Maro
Użytkownik
Data rejestracji: 06.02.2007
Liczba postów: 387

Co jeśli jest to dla nas naturalne, że czas nagle zaczyna mijac szybko, ponieważ jest to potrzebne by nie zwariować przy wychowywaniu dziecka? Żeby ten czas kiedy jest ono denerwujące minął nam jak najszybciej? Może tak jesteśmy skonstruowani właśnie z tego powodu?

#4 09.10.2017 20:59

Kiara 0
Administrator
Data rejestracji: 04.02.2007
Liczba postów: 6,713

Ale wtedy osoby nie posiadające dzieci doświadczały by to mniej lub w ogóle. Myślę że raczej czas sam w sobie nawet dla naszego umysłu płynie cały czas jednakowo, ale jest ważna różnica - uważam, że dzieci przede wszystkim żyją chwilą bieżącą. Spróbujcie sobie siąść i przez 5-10 minut z zegarkiem w ręku siedzieć i gapić się w sufit albo koncentrować się na jakiejś rzeczy jaką widzicie. Od razu czas zaczyna wolniej płynąć bo mamy świadomość każdej jego sekundy.  Im jesteś starszy tym poznajesz więcej... rozpraszaczy, oraz tryb życia staje sie coraz bardziej nieregularny zaraz po skończeniu liceum/technikum. Coraz częściej myślimy o przyszłości, o tym co będziemy robić za chwilę albo jak wrócimy z pracy do domu i nasz umysł rzadko kiedy jest skupiony naprawdę na chwili obecnej, przez co nawet nie zauważamy kiedy nam ucieka.
Ja jeszcze na jesieni zeszłego roku planowałam rozpoczęcie pewnego bloga na nowy rok z ok 1 postem na miesiąc. Mamy październik, a ja go jeszcze nawet nie otworzyłam...

793wMmt.gif R11oDMXt.jpg
Refreshed Queen has returned!

#5 09.10.2017 21:02

Maro
Użytkownik
Data rejestracji: 06.02.2007
Liczba postów: 387

Zgadzam się z tym co napisałaś ale nie z

Ale wtedy osoby nie posiadające dzieci doświadczały by to mniej lub w ogóle

Ponieważ nie mówiłam, że tak się mózg ustawia z chwilą kiedy stajemy się rodzicem, tylko, że tak jesteśmy już odgórnie zaprojektowani.
Wszyscy.

#6 09.10.2017 22:00

Ibilis
Administrator
Data rejestracji: 16.10.2010
Liczba postów: 6,392

Hmm zweryfikowanie która z Was ma rację wymagałoby zbadania empirycznego. Można by sprawdzić jak odczuwalnie czas płynie ludziom którzy nie mają "rozpraszaczy" oraz tym, którzy mają masę zajęć... tylko skąd wziąć pierwszą grupę? Spytać więźniów? Czy może jedne z nielicznych ludów prymitywnych?

Jeśli czas szybciej płynie zależnie od wieku, to i "nudzącym się" więźniom/ludom prymitywnym powinien upływać równie szybko jak grupie kontrolnej. Jeżeli czynnikiem są rozpraszacze, to wynik eksperymentu będzie przeciwny. Nie jest też wykluczone, że jest to efekt więcej niż jednego zjawiska (i pytanie pozostaje wtedy jaki jest udział poszczególnych czynników).

Grywałem w FH pod nickiem Ibilis używając presetu.
Avatar by  KujonekZombiVitri madkakerlaken.png

#7 09.10.2017 22:20

Crusier
[center][img]https://i.imgur.com/Mp4A5.png[/img][/c
Data rejestracji: 03.02.2009
Liczba postów: 707

Widziałem gdzieś filmik na YT który ładnie tlumaczył dlaczego postrzeganie zjawisk przez ludzi nie jest liniowe a logarytmiczne. Zamiast tego znalazłem tylko to: https://youtu.be/aIx2N-viNwY?t=39s Ale tu chyba właśnie jest, że wcale nie jest tak... Sam już nie wiem xD

Jestę kucę kucowym sfinksę lise

#8 12.10.2017 16:24

Ognik
Fan TLK
Data rejestracji: 12.03.2013
Liczba postów: 5,544

No ja pamiętam, że na wszystko było dużo czasu. Tak przed podstawówką albo jej początek zwłaszcza. Lato było bardzo długie, zima również. A jeden dzień to trwał i trwał. Jednak i tak jak się kończył, to szkoda było, że już koniec i trzeba iść spać.
No i podstawówka/gimnazjum to 1 tydzień to był długi. Zwłaszcza właśnie w szkole. Czekało się na weekend.
w technikum to przeszło. Jednak ktoś wysnuł teorię, że to przez przedmioty zawodowe. Bo one były po 2/3 lekcje z rzędu jeden przedmiot. No i się czekało zawsze na zawodowe i przez to tydzień mijał szybko, bo najwięcej ich właśnie było.
Natomiast lekcje często się dłużyc potrafiły. 45 min to bardzo długo.
Teraz mam zajęcia po 1:30. i czasami jak są jakieś dodatkowe prelekcje, to trwają one 45 min i o ile normalne zajęcia mi się dłużą, to te prelekcje są dla mnie bardzo krótkie, bo 45 min to jest nic.
Inna sprawa to tak sobie myślałem, o tym, jak zacząłem te studia. Wydarzenia, które były w pierwszym semestrze wydają mi się jednocześnie, że były tak dawno, ale jednocześnie tak niedawno. W drugim również, choć trochę mniej.
Wakacje jak spojrzę na nie, to były długie, ale jednak minęły szybko.
Fakt, nie zrobiłem za dużo produktywnych rzeczy (choć i tak uważam, że w porównaniu do poprzednich lat, było tego dużo), więc może to dlatego.

Jednak i tak usłyszałem, że ten rok minie mi jeszcze szybciej niż poprzedni.
Nie wiem, czy się cieszyć, czy nie.
Z jednej strony czeka się na jakieś wydarzenia (np. święta, sylwester, ferie, kolejne święta, juwenalia, wakacje).
Jednak z drugiej strony to jak się spojrzy na to, to, zamiast skupić się na tym, co jest teraz, chciałoby się przyśpieszyć wszystko. A jak już się przyśpieszy, to jest źle, że to przyśpieszyło.

banerit2.png
Gram w FH, IW, DD, LM, IT PL, WS pod nickiem Ognik
Animashe i inne filmy związane z Królem Lwem - http://youtube.pl/user/klfantlk

Zalogowani użytkownicy przeglądający ten wątek: 0, goście: 1
[Bot] CCBot

Stopka

Forum oparte na FluxBB
Modified by Visman